Hlavná stránka

Prednáška s RNDr. M. Ďurišom PhD.

Dňa 16. 09. 2016 sa konala na našej škole beseda s RNDr. Michalom Ďurišom PhD. na tému: Ochrana a tvorba životného prostredia, ochrana vtáctva a hniezdenie. Besedy sa zúčastnili žiaci 5. - 9. ročníka, ktorí sa v rámci nej dozvedeli mnoho o živote vtáčika dážďovníka tmavého a jedného z druhov netopierov raniaka hrdzavého. Tieto dva druhy začínajú byť na Slovensku ohrozené, za posledných 10 rokov ich početnosť klesla až o polovicu. Žiaci sa dozvedeli, že oba druhy v dôsledku straty svojich prirodzených hniezd sa presunuli do miest, kde hniezdia budovách, najmä v panelákoch. Tu podľa slov RNDr. Ďuriša sú doslova likvidované pri zateplovacích prácach, pričom málokto vie o ich užitočnosti pri lovení hmyzu a hlavne komárov. Okrem obrazovej prezentácie si žiaci mohli prezrieť makety pôvodných i súčasných hniezd oboch druhov. Žiaci odchádzali z besedy plní poznatkov zo života týchto druhov, a najmä poučení o potrebe ich ochrany.