Hlavná stránka

Exkurzia Osvienčim

Dňa 30.9.2016 sa štyridsaťsedem žiakov 8. a 9. ročníka našej školy zúčastnilo dejepisnej exkurzie v poľskom koncentračnom tábore Osvienčim. So záujmom si prezreli expozície múzea, prešli bránou Auschwitzu aj Birkenau a snažili sa vcítiť do nezávideniahodnej situácie väzňov v tomto tábore počas druhej svetovej vojny.

Všeobecne známy nápis nad hlavnou bránou tábora „Arbeit macht frei“ zmrazil aj posledné úsmevy. Prechádzali sme expozíciami v chladných tehlových barakoch, v sklenených vitrínach  boli za sklom umiestnené stovky kufrov s menami väzňov, topánky, hrnce, detské oblečenie, hygienické potreby i haldy ostrihaných ľudských vlasov. Smútok a zdesenie sa dali priam krájať.

Pri múre, kde dennodenne popravovali väzňov, či v plynových komorách s kremačnými pecami mnohí z nás tlak chvíle i silu zážitku nevydržali. Tlačili sa nám slzy do očí. Silné zážitky, pohľad na utrpenie zostanú pre nás mementom navždy.

Súčasťou tejto exkurzie bola aj prehliadka mesta Pština, kde sme prechádzali krásnymi záhradami kniežacieho zámku. Neskôr sme sa presunuli do neďalekej Zubrej Obory, kde žiaci návštívili prírodopisnú expozíciu.

Exkurzia sa opäť vydarila, počasie prialo, a tak zostali pekné fotografie.