Hlavná stránka

Noc Výskumníkov 2016

V dnešnej dobe je prírodovedné vzdelávanie všeobecne neobľúbené. Vzdelávanie je prostriedkom získavania explicitných vedomostí, ktoré následne zabezpečujú erudovanosť spoločnosti, ktorá súvisí s rastom ekonomiky, rastom jej konkurencieschopnosti, ktorá má vplyv na trh práce.

O vzdelávanie v oblasti prírodných vied, ktoré je základom pokroku v oblasti techniky a základom rastu ekonomiky, je čím ďalej, tým menší záujem. Túto skutočnosť musia riešiť viaceré krajiny OECD, nie iba Slovensko. Dokazujú to výsledky medzinárodného merania PISA. Výsledky týchto meraní ukazujú radikálne zhoršenie výsledkov slovenských žiakov. Je preto nevyhnutné, aby sme zatraktívnili aj výučbu prírodovedných predmetov.

Je snaha zaujať žiakov v prírodovednej oblasti, či už mimoškolskými aktivitami, napríklad v rámci neformálneho vzdelávania, ale aj zmenou vyučovacích metód. Je povzbudzujúce, že sa realizujú projekty na podporu výskumu, vývoja a inovácií. Takýmto projektom je aj  FESTIVAL VEDY Európska noc výskumníkov, ktorý je podporovaný novým rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon 2020, v časti - Marie Sklodowska-Curie actions. Noc výskumníkov je paralelne organizovaná v 33 štátoch Európy a hlavnou snahou komisie je pod mottom „Researchers are among us“ – Výskumníci sú medzi nami, priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním.  Úlohou projektu je aj ukázať verejnosti, kde je možné výsledky výskumu uplatniť v bežnom živote.

V piatok 30.9.2016 sa Noc výskumníkov 2016 konala aj v Auparku Žilina. Naša škola ako inštitúcia podporujúca rozvoj vzdelávania v oblasti prírodných vied, vedy a techniky, umožnila aj tento rok navštíviť festival. Akcie sa zúčastnilo celkovo 108 žiakov našej školy spolu so 6 pedagogickými zamestancami. Organizátori si pre nás pripravili rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy. Dúfame, že sme našim žiakom priblížili prácu vedcov, výskumníkov a odborníkov, ukázali im, že aj pri vedeckej práci sa dá zabávať – najmä pri takej, ktorá vás  baví.

Mgr. T. Bublík