Hlavná stránka

Exkurzia do srdca Turca

Spoznávať svoju krajinu a pamätné miesta, ktoré sú späté s našou národnou históriou si už dlhé roky kladú za cieľ svojej práce vyučujúce slovenského jazyka a literatúry. Byť hrdý na svoju minulosť by malo patriť k základnému poznávaciemu znameniu každého Slováka, nielen žiakov našej základne školy.

Teší nás, že i rodičia správne pochopili náš cieľ a prispeli svojim deťom - žiakom 5.ročníka na exkurziu , počas ktorej navštívili dominantu Turca - Martin. Účasť bola takmer 100-percentná.Exkurzia sa uskutočnila  dňa 13.októbra 2016.

Žiaci sa oboznámili s činnosťou Národnej knižnice v budove MS, prezreli si expozície Národného múzea - etnografické oddelenie a navštívili antikvariát Medokýš, ktorý vedie pán Ján Cíger- úspešný autor detskej literatúry, rozhlasový moderátor, milovník histórie, úžasný rozprávač, obdivovateľ Jozefa Hrebendu, priateľ všetkých detí  a človek s večným úsmevom na perách.

Antikvariát pôsobil na žiakov priam magicky. Mohli si v knihách listovať, zakúpiť si tie, ktoré sa im zapáčili. Zo stien jednotlivých miestností na nich pozerali tváre mnohých známych slovenských osobností, ktoré tento priestor navštívili osobne. Najviac  žiakov zaujala fotografia Adely Banášovej a práve o nej chceli vedieť čo najviac.

Kniha a čítanie mení našu osobnosť, „múdrieme“, ako povedal žiakom pán Cíger. A s touto krásnou myšlienkou sme sa rozlúčili aj s Martinom, mestom, v ktorom sa písala naša história a dodnes sa i uchováva.

Povedali o exkurzii:

Exkuzia bola pestrá a poučná. (Sarah Balážová)

Exkurzia sa mi veľmi páčila. V Národnom múzeu v Martine sme videli, ako ľudia v minulosti pracovali, ich kroje, účesy, hračky pre deti. V antikvariáte pána Cígera bolo perfektne. Bola to super exkurzia.(Júlia Filová)

Najviac sa mi páčil antikvariát, lebo ujo Cíger bol zábavný a vedel zabaviť deti.(Veronika Ponechalová)

Páčil sa mi príbeh o Jankovi Hraškovi. Počul som ho  prvýkrát. Nebol ako ten v knižke Slovenské ľudové rozprávky.(Adam Verčík)

Mne sa na exkurzii páčilo úplne všetko!(Sophia Liptáková)

Páčila sa mi precházka parkom v okolí Národného múzea v Martine. Všetko voňalo jeseňou. (Karin Trizuliaková)

Na záver chceme vysloviť úprimné poďakovanie Mgr. Janke Mikolajovej, ktorá organizačne celú exkurziu zabezpečila, vodičovi pánovi Hodoňovi, ktorý nás bezpečne dopravil do cieľa našej cesty, ZRŠ za finančný príspevok na exkurziu a vedeniu ZŠ s MŠ za ústretovosť pri organizovaní akcie.