Hlavná stránka

Život je boj, občas nás facká a krivo súdi

Sychravý a chladný 16.november 2016 vniesol do duší našich žiakov príjemné a povzbudivé slová mladých autorov a interpretov zo Žiliny z umeleckej spoločnosti LETart production, ktorá sa venuje poskytovaniu hudobno-výchovných predstavení s motivačným obsahom. Porozprávali sa s našimi žiakmi o negatívnom vplyve drog na ich mladý organizmus a o tom, ako môžu ovplyvniť ich ďalší život v budúcnosti. Nielen ich, ale i ich rodín, priateľov a blízkych ľudí v ich okolí !

Drogy už dnes nie sú tabu. Hovorí sa o nich verejne, pretože zasiahli do života našej spoločnosti ako mor. Zbaviť sa však závislosti na nich je často nad ľudské sily. Oddať sa droge je príliš jednoduché, ale rozhodne hlúpe. Málokto si to však uvedomuje. Hlavne mladí ľudia, ktorí vstupujú do života, sú na rázcestí svojho života a chcú niekam patriť. Už z princípu odmietajú prijať dobre mienené rady svojich učiteľov, rodičov i priateľov.

V rámci prevencie a oboznámenia sa žiakov s touto tematikou škola pripravila pre žiakov protidrogový multimediálny výchovný koncert pod názvom Trinásta komnata. Program spestrila prepracovaná a veľmi zaujímavá zadná projekcia, kde mohli žiaci priebežne sledovať i texty piesní, zamyslieť sa nad nimi a v spojení s príjemnou hudbou si odniesť aj hodnotný umelecký zážitok. Občas naskakovala aj husia koža, pretože texty zatínali do živého – boli pravdivé a úprimné.

Autori programu postupne previedli žiakov všetkými dostupnými drogami, od tých najľahších ako sú cigarety a alkohol, až po tzv. tvrdé drogy.  Hodnotným prvkom programu boli reálne príbehy ľudí, ktorí sa dostali do ich pazúrov. Ako i apel účinkujúcich na to, aby si mladí ľudia vychutnávali krásy života, lásku najbližších, boli empatickí, tvoriví, športovali a robili dobré skutky, za ktoré sa im život raz odvďačí.

Program ukázal našim žiakom, že zlo – pomyselná 13.komnata, ktoré ich oslovuje na sociálnych sieťach, na diskotékach, na ihriskách, na uliciach berie mladým ľuďom budúcnosť. Učil ich pokore, slušnosti a úcte k sebe a svojim blízkym.