Hlavná stránka

Mokrade – prevencia proti katastrofám


Pri príležitosti Svetového dňa mokradí sme 02.02.2017 s našimi žiakmi navštívili Správu Národného parku Malá Fatra vo Varíne. Zúčastnili sme sa tu výchovno-vzdelávacieho programu, ktorého súčasťou boli viaceré aktivity pre žiakov. Spolu so žiakmi sme zisťovali odpovede na otázky:

  • Čo je mokraď? Mokraďou sú biotopy podmienené dostatkom vody, patria sem prameniská, potoky, jazerá, rieky, slatiny, rašeliniská, lužné lesy, mokraďou sú aj umelé nádrže, kanále a rybníky.
  • Prečo sú mokrade významné? Ako fungujú mokrade? Prečo ich máme chrániť, keď v minulosti sa vysušovali a zastavovali? Mokrade sú prírodným zdrojom pitnej vody. Ich ďalšou funkciou je zadržiavanie vody v krajine. Počas dažďov sa voda kumuluje v rašeliniskách, v potokoch a lužných lesoch, v čase sucha pomaly vodu uvoľňuje do okolia. Meandrujúci vodný tok s vyvinutým brehovým porastom zachytáva množstvo vody, zvyšuje samočistiacu schopnosť vody, pôsobí aj protipovodňovo. Regulovaným tokom odteká voda rýchlo z krajiny a konečným dôsledkom je jej vysušovanie. Aj toto, spolu so znečistením vodných zdrojov a odvádzaním vody priamo z prameňov vodných tokov, vedie k nedostatku vody najmä v letnom období. Ovplyvňujú aj mikroklimatické podmienky, napr. pri vyparovaní vo veľkých horúčavách dochádza k ochladzovaniu okolia, čo vedie k prúdeniu vzduchu v dôsledku vyrovnávania teplôt.
  • Kde na území Malej Fatry sa nachádzajú mokrade? O význame mokradí z hľadiska biodiverzity svedčí, že v Národnom parku Malá Fatra a jeho ochrannom pásme je až 17 % rastlinných druhov viazaných na mokrade, pričom samotné mokrade zaberajú menej ako 1 % územia. Z hľadiska ohrozenosti je až jedna tretina ohrozených rastlín Slovenska viazaná na mokrade.
  • Čo je to Ramsarský dohovor? Dňa 2. februára 1971 bol v iránskom meste Ramsar prvýkrát deklarovaný stav ohrozenia mokradí, neskôr sformulovaný ako medzinárodný dokument Ramsarský dohovor o mokradiach. Slovensko je členom dohovoru od r. 1990. Legislatívne zabezpečujeme ich ochranu vyhlasovaním maloplošných chránených území – v územnej pôsobnosti Správy NP Malá Fatra sú to PR Močiar, PR Goľove mláky, PR Hrabinka, PR Dubovské lúky, PP Bôrická mláka, CHA Hate, PR Šujské rašelinisko.

Na tieto a mnohé ďalšie otázky nám ochotne odpovedala p. Ing Kalašová. Prednáška bola veľmi vhodne doplňovaná aktivitami – pokusné overenie funkcie mokrade, priraďovanie kartičiek s názvami Ramsarských oblastí na slepú mapu Slovenska, ukážka vysušenej mokrade, či zaujímavé porovnanie mapy Varína z roku 1950 s aktuálnym stavom a pod.

Možno sa mnohým z Vás zdá, že takéto aktivity sú zbytočnou stratou času. Opak je však pravdou. Čím viac budeme upozorňovať na environmentálne problémy a šíriť osvetu v tejto oblasti, tým viac si, čo pevne verím, uvedomíme ako sa správame voči prírode a Zemi ako takej. Veríme, že prednáška bola pre všetkých poučná a hodná zamyslenia.

Za prednášku a spoluprácu ďakujeme Správe Národného parku Malá Fatra Varín, najmä  pani Ing. Gabriele Kalašovej.

Viac informácií o Mokradiach a ich ochrane, ako aj o našom Národnom parku sa dozviete online: http://www.npmalafatra.sk/mokrade/ resp. http://www.npmalafatra.sk/.