Hlavná stránka

Záchranári v škole

Ak vládneš nad okamihom, vládneš nad životom.

(Marie von Ebner-Eschenbachová )

Keď sa v jednom rozhovore redaktor spýtal ruského básnika Vladimíra Vysockého, čo by daroval človeku, keby bol všemohúci, odpovedal bez dlhého uvažovania: „ Ešte jeden život.“

Ak má naozaj niečo skutočnú hodnotu v tomto našom svete, rozhodne je to hodnota ľudského života. Často s ním hazardujeme, no veľakrát sa dostaneme do situácie, či už my, naši blízki alebo celkom neznámi ľudia v našom okolí, keď je ľudský život ohrozený. Až vtedy si uvedomíme, aký je krehký, aké je nesmierne dôležité pomôcť pri záchrane ľudského života.

Mnohí často zlyhajú. Dôvodov je viac. Svoju úlohu tu zohrá stres, strach, silný pocit zodpovednosti, obavy, ale najčastejšie neznalosť.

Z tohto dôvodu trojica mladých mužov Slovenského Červeného kríža zavítala 22.marca 2017 medzi štvrtákov našej základnej školy, aby im ukázali základy poskytovania prvej pomoci formou zážitkového vyučovania .

Deti sú veľmi tvárny materiál, preto im treba vštepovať tieto informácie už v ranom veku a primeranou formou. Petrovi Martinekovi, Martinovi Hôrečnému a Kamilovi Bartálovi sa to podarilo veľmi dobre. Žiakov si získali už na začiatku. Nielen tým, že pútali pozornosť uniformami záchranárov, ale hlavne odbornosťou, profesionalitou a príjemným vystupovaním. Trpezlivo odpovedali na každú zvedavú otázku a dbali na to, aby mal každý z prítomných príležitosť vyskúšať si jednotlivé techniky prakticky. Deti sa oboznámili s tým, ako poskytnúť umelé dýchanie, pomôcť človeku v bezvedomí, vedieť zhodnotiť situáciu, uložiť zraneného do stabilizovanej polohy. Súčasťou praktických ukážok boli i videoprezentácie a krátke predáškové vstupy vo forme riadeného rozhovoru.

Vyslovujeme úprimné poďakovanie Žilinskej univerzite, ktorá v odbore záchranár pripravuje svojich študentov na toto nesmierne náročné povolanie, ako i SZŠ v Žiline, ktorej študent bol rovnocenným partnerom svojim kolegom.

Naše poďakovanie patrí vedeniu ZŠ s MŠ Ondreja Štefku vo Varíne, ktoré podporilo tento projekt tematického vyučovania a súčasne pani učiteľke Mgr. Kataríne Dominiakovej, ktorá je koordinátorkou zdravotníckej výchovy v škole. Rovnako ďakujeme i žiakom 4.A triedy, ktorí boli aktívni, zaujímali sa o problematiku a dúfame, že sa nebudú báť poskytnúť prvú pomoc, ak to bude potrebné.

Najväčšie poďakovanie však patrí Petrovi, Martinovi a Kamilovi, ktorí sa rozhodli pomáhať iným a už dnes odovzdávajú svoje vedomosti ostatným. Želáme im, aby sa im naplnili ich profesijné ciele, aby sa v budúcnosti pri záchrane ľudských životov vedeli rýchlo a správne rozhodnúť, dokázali zvládať stres a prácu pod tlakom a dokázali vyhrávať nad ich najväčším nepriateľom - časom.