Hlavná stránka

Naša škola „rozsvieti modrú“

2. apríl bol rezolúciou OSN prijatý ako Svetový deň povedomia o autizme. Slovensko sa pripája k celosvetovej kampani Rozsvieť modrú, ktorá vychádza z iniciatívy jednej z najvýznamnejších svetových organizácií Autism Speaks.

Autizmus je celoživotná porucha vývinu, ktorú charakterizujú nedostatky v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Tieto problémy sú spojené s poruchami verbálnej reči a majú za následok, že autisti sa dlhé desaťročia nachádzali na okraji spoločnosti. Deti trpiace autizmom potrebujú špeciálne vzdelávanie a starostlivú celoživotnú výchovu. Táto porucha uzatvára jedinca v jeho vlastnom svete, pričom mu sťažuje schopnosť hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa jednotlivci s autizmom venujú limitovanému množstvu stereotypných činností.

Symbolom  autizmu je modrá farba, teda farba komunikácie. Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o autizme a snaha začleniť autistov  medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život. Modré svetlo pomáha zacieliť pozornosť verejnosti na autizmus – vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje v súčasnosti viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete. Autizmom trpí viac ľudí ako cukrovkou a AIDS dohromady. Ako prejav úcty k tejto vývinovej poruche sa 2. apríla významné budovy a stavby po celom svete rozžiaria na modro.

Pri tejto príležitosti by aj žiaci našej školy radi podporili medzinárodnú kampaň „Rozsvieť to na modro“, ktorá sa už vo svete stala tradíciou. Našu  školu sme vyzdobili modrými kvetmi a tak vyjadrili, že naši blízki postihnutí autizmom nám nie sú ľahostajní.

Milí žiaci, zamestnanci školy - do tejto kampane sa môžete zapojiť aj vy.
Vyzývame všetkých, ktorým  osud ľudí s autizmom nie je  ľahostajný, aby  3. apríla 2017  prišli do školy oblečení v modrom.

Tak ako ľudia dlhé roky nerozumeli autistom, ani oni nerozumeli zdravým. Neostaňte preto  ľahostajní a venujte autizmu myšlienku aj vy!