Archív 2019/2020

Šaliansky Maťko J.C. Hronského

– 27. ročník súťaže v prednese slovenskej povesti

O živote na slovenských hradoch a zámkoch sa dozvedáme z kníh, o vzniku a zakladaní miest a obcí rozprávajú legendy, v tajuplných príbehoch ožívajú pozoruhodné a magické miesta na Slovensku, z pokolenia na pokolenie kolujú medzi ľudom povesti o čarodejných bytostiach s nadprirodzenými vlastnosťami.

Ale málokto vie, že povesti sa dajú aj pútavo predniesť v podaní detí a žiakov zo základných škôl. V CVČ Na Kuzmányho ul. 105, v Žiline sa 28. januára 2020 uskutočnil už 27. ročník Okresného kola súťaže v prednese slovenskej povesti. Na tomto výnimočnom podujatí sa zišlo asi 50 žiakov, najlepších recitátorov zo základných škôl v okrese Žilina. Priniesli so sebou zaujímavé ukážky, ktoré predniesli osobitým a pútavým spôsobom, aby zaujali nielen porotu, ale aj svojich súperov.

Súťaž bola rozdelená na 3 kategórie. Do jednej z nich sme nominovali aj nášho žiaka zo 7.B triedy, Branislava Dominiaka, recitátora, ktorý sa zúčastnil aj predchádzajúcich ročníkov. Pod vedením pani učiteľky Mgr. Janky Mikolajovej sa pripravoval na školské kolo, v ktorom získal 1. miesto. Rokmi nadobúdal potrebné skúsenosti a zlepšoval prednes. A oplatilo sa! Svojim prirodzeným, ale výrazovo zaujímavým prednesom, precítením textu zaujal porotu, ktorá ho ocenila udelením krásneho 2. miesta. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.

Mgr. Ľ. Brennerová