Akcie

Mesiac úcty k starším

Aj v dnešnej pandemickej situácií, kedy starší ľudia musia zostať v domácej izolácií  sme na našich starých rodičov, spoluobčanov nezabudli.

V mesiaci október sme niektoré hodiny vyučovania zamerali na rozhovory a činnosti, ktoré žiakom pripomenuli a prehlbovali  úctu a lásku k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie, aby naše ruky zostali hladké.  Úctu k tým, ktorí sa každý deň vzdávali radostí, ktoré im život ponúkal, aby urobili šťastnými nás, ich deti.

Učili sme  deti, že úcta a láska k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším a pretože nám ešte vždy majú čo dať.

Pre našich spoluobčanov žiaci  vyrobili aj malé darčeky, pozdravy, ktorými chceli potešiť babičky a deduškov v DOS Alžbetínum.

Všetkým seniorom  prajeme, božie  požehnanie, pevné zdravie, veselú myseľ, veľa spriaznených duší a len tie najlepšie medziľudské vzťahy, dlhý život, vďačnosť a pomoc od detí. Nech je jeseň Vášho života slnečná, plná lásky a pochopenia,  aby Vaši   blízki mali nielen v tomto mesiaci,  ale  aj   po celý rok  pochopenie pre  neistú chôdzu, trasľavé ruky,  zhoršujúci sa zdravotný stav, aby vždy stáli pri Vás tak, ako oni stáli pri svojich deťoch, v dobrom aj v zlom. Aby všetci  Vašu blízkosť vnímali ako dar, tak ako to vyjadril básnik:

Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.
Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,
podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov,
keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.
Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."

Vaši Žiaci zo  Základnej školy Ondreja Štefku vo Varíne