Archív 2013/2014

Bojník

Dňa 13. 5. 2014  sa  na našej škole, v telocvični uskutočnilo vystúpenie historickej skupiny Bojník z Bojníc, v rámci otvorenej hodiny dejepisu. Vystúpenie a sprievodné slovo zaviedlo žiakov do obdobia križiackych výprav. Účinkujúci žiakom ukázali zbrane, akými sa v tom období bojovalo. Vysvetlili im rozdiely medzi mečmi rímskymi a slovanskými, ukázali im turecké šable a nechýbali ani ukážky rytierskeho výstroja a dobového oblečenia. Žiakom predstavili najznámejšie rytierske rády, ich zástavy a informácie o živote rytierov. Predviedli spôsob boja a tiež aj rytierskej hry, zameranej na zručnosť, do ktorej zapojili aj našich šikovných žiakov – dvaja najlepší boli odmenení pamätnou mincou. Niekoľkí žiaci si mohli vyskúšať prilby, či poťažkať meč. Všetci žiaci dostali priestor na otázky, od účinkujúcich dostali na všetky zaujímavé odpovede. Celé vystúpenie bolo nielen zábavné, ale aj poučné – žiaci za krátky čas získali množstvo nových informácii.