Hlavná stránka

Beseda o mede.

Dňa 8.10.2021 sa pre žiakov 6. ročníka uskutočnila beseda s pánom včelárom Ing. Ľubošom Remetom.

Pán včelár ukázal žiakom rozdiel medzi včelami, osami, čmeliakom a sršňom. Vysvetlil im, aké majú žihadlá, a čo robiť po uštipnutí. Porozprával im aj o delení včiel a o živote včely medonosnej - najmä o tom, aké majú úlohy pri zakladaní úľu a zbieraní medu. Zdôraznil aj to, že bez včiel by sme nemali zeleninu a ovocie.

V druhej časti prednášky mohli žiaci ochutnať zrniečka peľu, ktorý včely ukladajú do plástov a kŕmia ním svoje mladé. Pán včelár žiakov oboznámil s účinkami propolisu, ktorý pochádza zo živice na stromoch a považuje sa za „prírodné antibiotikum 21. storočia“. Nasledovala najzaujímavejšia časť – ochutnávka agátového a malinového medu, ako aj ochutených medov – čokoládového, škoricového a zázvorového. Na záver žiaci dostali vianočné ozdoby zo včelieho vosku a odfotili sa vo včelárskych klobúkoch.

Prednáška o „tekutom zlate“ umožnila šiestakom nielen bližšie nahliadnuť do života pracovitých včielok, ale aj ochutnať ich produkty.