Akcie

Európsky deň jazykov


Dňa 26.09.2022 sme si na našej škole pripomenuli Európsky deň jazykov, ktorý sa každoročne oslavuje 26. septembra.

Naším cieľom bolo upozorniť na dôležitosť štúdia jazykov. Podporovať bohatú jazykovú a kultúrnu rozmanitosť Európy. Vytvoriť si vzťah a podporovať  celoživotné jazykové vzdelávanie v školách i mimo škôl, či už na študijné a pracovné účely, alebo vzájomnú výmenu poznatkov a skúseností.

Ovládanie jazykov je nevyhnutnosťou a právom KAŽDÉHO – toto je jedným z najdôležitejších posolstiev Európskeho dňa jazykov.

Na začiatku vyučovania si žiaci vypočuli rozhlasovú reláciu ktorá pripomenula žiakom význam a zmyslel tohto dňa.

V rámci  tohto dňa sme viaceré aktivity venovali  spomienke na  Britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola najdlhšie vládnucim monarchom v Spojenom kráľovstve.

Na hodinách angličtiny sme sa učili o britskej kráľovskej rodine, o kráľovnej Alžbete II, svoje nadobudnuté poznatky sme si overili na konci hodiny v kvíze, v ktorom väčšina žiakov uspela. So štvrtákmi sme sa oboznamovali s rôznymi krajinami, spoznávali sme jazyky, ktorými sa tam rozpráva, kde sa krajina nachádza. Potom sme si spoločne vyfarbovali plagátiky o týchto krajinách.

Ďalej žiaci vypracovávali v skupinách projekty o kráľovskej rodine na základe pripravených materiálov.

So žiakmi 5.ročníka sme pozerali video o Kráľovnej Alžbete II. Prezerali sme si rodokmeň kráľovskej rodiny a nakoniec sme robili kvíz v PPT prezentácii.

Menší žiaci sa na hodinách  SJL venovali téme  Moja priateľka z Holandska - čítanie s porozumením, aká je to krajina, syry, dreváky, bicykle, kvety. Počas anglického jazyka sa žiaci 3.A venovali téme - Môj peračník  - projekt v jazyku so slovnou zásobou
a žiaci  2.A – precvičovali počúvanie  viet s porozumením- priraďovanie obrázkov

Žiaci z vyšších ročníkov si svoje vedomosti precvičili na rôznych jazykových kvízoch, kde mali uhádnuť podľa obrázka určitú krajinu, pomôckou im vždy bol nejaký nápis v cudzom jazyku. V inom kvíze zase počúvali dialógy a hádali jazyk v ktorom konverzácia prebiehala.

Na hodinách  ruského jazyka žiaci deviateho ročníka pracovali s témou Commonwealth. - Britské spoločenstvo národov. So žiakmi sme po rusky písali, že ide o spoločenstvo 56 krajín na čele s kráľom Karolom III. Pozreli si, ktoré krajiny tam patria a potom  si z nich vybrali niekoľko krajín, ktoré sa im zdali zapamätateľné, preložili  ich názvy pomocou internetu a slovníkov do ruštiny a napísali si ich. Vystriedali sa pri výbere všetci žiaci. Potom k nim robili vlajky. Na záver sme si vypočuli vetu - 26.september je Európsky Deň jazykov v rôznych jazykoch krajín, ktoré kedysi patrili do Sovietskeho zväzu. 

Na hodine nemeckého jazyka v 9. ročníku žiaci vyhľadávali informácie o rôznych jazykoch vo svete – ktoré sú najrozšírenejšie, v ktorých krajinách sa akými jazykmi rozpráva, diskutovali o dôležitosti učenia sa cudzích jazykov s témou „Cudzie jazyky otvárajú bránu do sveta“. Diskutovali o dôvodoch, z akých sa učia nemecký jazyk, ako im môže pomôcť v príprave na budúce povolanie a pri uplatnení sa na trhu práce. Získané informácie následne spracovali formou projektu, resp. prezentácie.“

Spomenuté aktivity prebiehali hlavne na hodinách cudzích jazykov, ale niektorí žiaci sa zapojili aj na hodinách THD, VYV či OBN.