Akcie

Exkurzia Banská Štiavnica


Dňa 9.6.2023 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili geografickej exkurzie do Sv. Antona a Banskej Štiavnice. 

Exkurziu sme začali prehliadkou kaštieľa vo Svätom Antone, ktorý je obklopený anglickým parkom so vzácnymi stromami. Okrem honosných salónov je súčasťou kaštieľa aj poľovnícka expozícia s poľovníckymi zbraňami a trofejami.

Hlavným cieľom našej exkurzie bola však Banská Štiavnica - mesto zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Po krátkej prehliadke centra za daždivého počasia sme sa vybrali do historickej budovy Kammerhofu – bývalého sídla Hlavného komorskogrófskeho úradu, kde sme mali naplánované zážitkové a kreatívne aktivity podľa vlastného výberu. Najväčšia skupina žiakov spoznávala zaujímavosti z banskej histórie prostredníctvom pátracej hry. Ďalšia skupinka chlapcov sa pod vedením skúseného lektora oboznámila s technikou ryžovania zlata v zlatonosných potokoch a odmenou im bola vyryžovaná pravá zlatinka s certifikátom. Dievčatá si z ponuky tvorivých dielničiek vybrali techniku smaltovania a vyrobili si unikátne prívesky alebo batikovania a domov si odniesli krásne tašky. 

Ďalším bodom programu bola návšteva Banského múzea v prírode, ktoré ponúka prehliadku povrchových i podzemných banských priestorov, ako aj náučnej expozície Geopark – geológia Slovenska. Najväčším zážitkom bolo fáranie do štôlne Bartolomej, ktoré sme absolvovali vyzbrojení prilbou, plášťom a lampou. 

Poslednou zastávkou na ceste domov bol slovenský geografický stred Európy na Kremnických Baniach, ktorý je označený malým skalným pamätníkom pri kostole Sv. Jána Krstiteľa. 

Veríme, že návšteva jedného z najkrajších a historicky najzaujímavejších slovenských miest zanechala v žiakoch nezabudnuteľné dojmy a obohatila ich o nové poznatky.