Hlavná stránka

Exkurzia Spišský hrad a Levoča


Dňa 14.6.2024 sa žiaci 7. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie na Spiš, ktorá bola zameraná na spoznávanie prírodných krás a najmä kultúrno-historických  pamiatok zaradených do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Cieľom našej cesty bol Spišský hrad s podujatím Hradohranie, ktoré spočívalo v riešení zábavných i športových úloh, ktoré museli všetky skupiny zvládnuť, ak chceli získať certifikát a sladkú odmenu. Aj napriek tomu, že na hrade prebiehajú rozsiahle rekonštrukčné práce, mali sme možnosť absolvovať krátku náučnú prechádzku po hradbách, nazrieť do provizórnych priestorov hradnej kuchyne i  mučiarne a tiež pozrieť si divadelné predstavenie Zlatá rybka. Atrakciou Spišského hradu sú aj syslie kolónie, ktoré návštevníci s obľubou pozorujú.  

Po ceste do Levoče sme sa zastavili pri travertínovej kope Sivá brada s výverom 3 minerálnych prameňov (1 z nich v podobe bublajúceho menšieho gejzíru), ktorá je aj vďaka vzácnej vegetácii Národnou prírodnou rezerváciou.

Exkurziu sme ukončili v jednom z najkrajších historických slovenských miest – v Levoči. Prešli sme sa po stredovekom námestí, obklopenom renesančnými domami, ktorému dominuje renesančná radnica s freskami a klietkou hanby pred jej vstupom. Navštívili sme aj chrám sv. Jakuba, známy svojím gotickým dreveným oltárom Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa svojimi rozmermi (výška 18,6 m) radí medzi najväčšie na svete.  

          Verím, že exkurzia na Spiš bola pre žiakov zaujímavá a obohatila ich o nové poznatky, ktoré v budúcnosti využijú na hodinách geografie či dejepisu.