Hlavná stránka

Exkurzia Banská Štiavnica


Dňa 14.5.2026 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili geografickej exkurzie do Banskej Štiavnice - mesta zaradeného do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Exkurziu sme začali návštevou Banského múzea v prírode, ktoré ponúka prehliadku povrchových i podzemných banských priestorov, ako aj náučnej expozície Geopark – geológia Slovenska. Najväčším zážitkom bolo fáranie do štôlne Bartolomej, ktoré sme absolvovali vyzbrojení prilbou a lampou. 

Po krátkej prehliadke centra sme sa vybrali do historickej budovy Kammerhofu – bývalého sídla Hlavného komorskogrófskeho úradu, kde sme mali naplánované zážitkové a kreatívne aktivity podľa vlastného výberu. Najväčšia skupina žiakov objavovala čaro mineralógie – učili sa identifikovať minerály podľa ich vlastností a vyrábali mineralogický vzorkovník. Ďalšia skupinka sa pod vedením skúseného lektora oboznámila s technikou ryžovania zlata v zlatonosných potokoch a odmenou im bola vyryžovaná pravá zlatinka s certifikátom. Dievčatá si z ponuky tvorivých dielničiek vybrali techniku smaltovania a vyrobili si unikátne prívesky alebo batikovania a domov si odniesli krásne tašky i tričko.

Ďalším bodom programu bola návšteva renesančného Nového zámku, postaveného v 16. storočí ako protiturecká pevnosť a strážna veža. Okrem expozície z obdobia protitureckých vojen na Slovensku zámok ponúka nádherný panoramatický výhľad na celú Banskú Štiavnicu a okolie.  

Poslednou zastávkou na ceste domov bol slovenský geografický stred Európy na Kremnických Baniach, ktorý je označený malým skalným pamätníkom pri kostole Sv. Jána Krstiteľa. 

Veríme, že návšteva jedného z najkrajších a historicky najzaujímavejších slovenských miest zanechala v žiakoch nezabudnuteľné dojmy a obohatila ich o nové poznatky.