Archív 2014/2015

Spravme k sebe most

Školská literárna súťaž, ktorú každoročne organizuje PK SJL, sa v našej škole naplno etabloblovala a v tomto roku sa konalo vyhodnotenie už 10. - jubilejného ročníka, ktorému dominovala téma Spravme k sebe most. Výber témy nebol náhodný. Korešpondoval s výročím, ktorým žije celé Slovensko - 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra - slovenského politika, filozofa, historika, jazykovedca, spisovateľa, básnika, publicistu, redaktora a pedagóga. Inšpirovali sme sa jeho výrokom: „Nie je šťastie nad druhými sa vypínať a druhých utláčať, ale šťastie s druhými žiť, rovne vzdelanými, rovne šťastnými, rovne spokojnými."

Do súťaže sa zapojilo 102 žiakov našej základnej školy, ktorí vyjadrili svoje názory a predstavy o tom, ako nájsť cestu jeden k druhému, ako odpustiť, ako pomôcť tým, ktorí to sami nedokážu a hlavne ostať človekom v pravom slova zmysle v každej životnej situácii a za každých okolností. Je potrebné, aby dobro vstupovalo do našich životov, aby si ľudia boli oporou, pomáhali si, nevyčítali chyby, pretože každý z nás ich má viac ako dosť. Rovnako prichádzame na tento svet a nemali by sme iným upierať právo prežiť ten svoj život podľa vlastných predstáv, ale urobiť všetko preto, aby si ľudia mohli svoje sny uskutočniť.

Veľmi nás potešilo, že mladí autori pretavili svoje myšlienky do poézie, prózy i publicistiky, ako i do krásnej knižnej publikácie, na ktorej sa podieľal kolektív žiakov 4.ročníka a žiačka druhého ročníka, ktorá pracovala na príbehoch vo svojej knižke spolu s mamou. Téma rezonovala nielen v príbehoch, ale aj v spôsobe realizácie. Deti v triednych kolektívoch nachádzali cestu jeden k druhému, diskutovali o téme, spoznávali sa navzájom, pomáhali si a potešujúci je i fakt, že sa upevňovalo medzigeneračné puto medzi rodičom a dieťaťom .

Práce našich žiakov sú dielkami, na ktoré by bol Ľudovít Štúr určite právom hrdý. Sú a ostanú tým, čím by mali byť - pokračovaním nášho duchového dedičstva, mostom k našej slovenskej budúcnosti.

Ocenení žiaci v jednotlivých kategóriách:

1.ktg. - 1. - 4.ročník

1. miesto- kolektív žiakov 4.B triedy