Archív 2015/2016

Hradná škola

Dňa 21.6.2016 sa  prváci žúčastnili Hradnej školy na hrade Strečno.

Prehliadka sa začala hrou na archeológov. Najskôr pani archeologička vysvetlila deťom význam slova archeológia, ako toto slovo súvisí s hradom. Deti hľadali pomocou nástrojov časti historických predmetov a pomenovávali nájdené predmety.

Hradom nás sprevádzala pani sprievodkyňa. Žiaci zaujímavými aktivitami spoznávali históriu hradu, remeslá ako kováčstvo, hrnčiarstvo. Súčasťou hradu bola expozícia v Severnom paláci, ktorá ponúkla možnosť vidieť až 22 druhov cicavcov. Autorom  výstavy je RNDr. Ladislav Hlôška, PhD., zoológ , ktorý deťom priblížil život živočíchov, ktoré prváci poznali. Deti videli a počuli zvuky napríklad líšky, lasice, sysľa, hranostaja, jazveca, medveďa v prostredí, v ktorom žijú. Na záver prehliadky prostredníctvom prezentácie deti  spoznali erby majiteľov hradu Strečno. Prváci sa dozvedeli zaujímavé fakty o najznámejšej historickej osobnosti, ktorá na Strečne žila, Žofii Bosniakovej, manželke Františka Vešeléniho. V kaplnke hradu sa nachádza hlinená kópia Žofiinej múmie.

Každá trieda prvákov získala certifikát učencov histórie. Deti ocenili pani archeologičku, pani sprievodkyňu, pána zoológa a remeselníkov potleskom a poďakovaním za výklad a ukážky práce.

Ďakujeme za nezabudnuteľné zážitky a tešíme sa na Hradnú školu budúci školský rok.