Archív 2016/2017

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc...

V našej tradičnej slovenskej kultúre majú ľudové zvyky svoje nezastupiteľné miesto. Azda najzaujímavejšie z pohľadu súčasníka sú zvykoslovné tradície spojené s príchodom Vianoc. Dnešné deti a mládež sa o nich dozvedajú len prostredníctvom médií. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli priblížiť im tradíciu chodenia „ Lucií“ naživo.

13. december 2016 patril v našej škole „Luciám“. Dievčatá a chlapci 8. a 6.ročníka priblížili túto peknú tradíciu svojim spolužiakom. Veľmi nás teší, že aj v tomto roku sa našli nadšenci pre tento typ prezentácie zvykov našich predkov a neprerušila sa tak  tradícia, ktorá sa v našej škole udržiava už veľa rokov.

Tradične sa v tento deň dievčatá , ale aj vydaté ženy obliekali za „Lucie“. Celé v bielom, so šatkou stiahnutou do múkou zaprášenej tváre, chodili po jednotlivých domoch a husím krídlom symbolicky vymetali z príbytkov zlých duchov a choroby.

Naše „Lucie“ povymetali všetky kúty našej školy od riaditeľne a zborovne počnúc , cez telocvičňu, školskú jedáleň, bufet, materskú škôlku,  až  po školskú kuchynku končiac.

U žiakov sa táto tradícia teší veľkému záujmu a nedočkavo čakajú, kedy aj ich triedu „Lucie“ navštívia. Tento deň je i príležitosťou porozprávať sa so žiakmi o zvykoch, ktoré sa na Slovensku viažu nielen k tomuto dňu, ale i predvianočnému obdobiu. Ako napr. i tieto:

1.Dni od Lucie do Vianoc sa považovali za „strigônske“. Vravelo sa: "Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc."

2.Podľa dní od Lucie do Vianoc sa ešte i dnes predpovedá počasie mesiacov nasledujúceho roka.

Vyslovujeme úprimné poďakovanie účinkujúcim dievčatám z 8.A, 8.B a muzikantom z 8.A a 6.A triedy, ako aj učiteľom, ktorí boli zhovievaví ku krátkemu prerušeniu vyučovacieho procesu, a vedeniu ZŠ s MŠ Ondreja Štefku, ktoré nám pri realizácii programu vyšlo v ústrety.