Archív 2016/2017

Fašiangová streda v 4. A

Pani učiteľky Mgr. Ľubica Brennerová a Mgr. Michaela Miklová sa zaujímajú o spôsoby a metódy alternatívneho vyučovania, prvky modernej edukácie a preto pripravili pre svojich žiakov v 4. A v stredu 8. 2. 2017 tematický deň.

Klasická forma výchovy a vzdelávania už dávno nevyhovuje dnešnej dobe a dostáva sa do rozporu s požiadavkami súčasnosti. Aby sme žiakov zaujali, musíme hľadať nové cesty, ktoré vedú k porozumeniu učiva globálne, podnecujú tvorivé myslenie, rozvíjajú zručnosti a schopnosti žiakov, vytvárajú prostredie a atmosféru v triede a škole tak, aby prebiehalo efektívne učenie.Takto nasmerujeme žiakov nielen k získavaniu vedomostí, ale poskytneme im možnosť riešiť problémy reálneho života nadobudnutými životnými zručnosťami. Naučia sa byť zodpovední za svoj výkon, trénujú si trpezlivosť a vytrvalosť pri objavovaní neznámeho. Pri tímovej práci, v prostredí dôvery a otvorenosti lepšie spoznávajú svojich spolužiakov, s ktorými neraz zažijú mnoho humorných situácií.

A nebolo to inak ani teraz. Všetky vyučovacie predmety v stredu ( MAT, SJL, HUV, PVC, VYV boli spojené jednou aktuálnou témou – Fašiangami.

V úvodnej rannej komunite si žiaci 4. ročníka vyskúšali, aká dokáže byť ich fantázia nekonečná pri vysvetľovaní pranostík. Po nej nasledovalo skúmanie a hľadanie v jazyku slovenskom. Žiaci skladali porozhadzované vety do celkov, slová triedili podľa abecedy, riešili tajničku. Po krátkej prestávke sa preniesli do sveta matematiky, kde hravou formou riešili slovné i numerické úlohy. Všetky úlohy na SJL a MAT boli zamerané na Fašiangy. Počas dňa si žiaci zamaškrtili na tradičných šiškách s lekvárom, ktoré im upiekli pani učiteľky. Aby sa žiaci rozveselili ako sa na fašiangové slávnosti patrí , urobili si aj krásne masky. Ukázali , že im nie sú ani manuálne zručnosti cudzie. Popritom si spievali ľudové pesničky s gitarovým doprovodom a malým orchestrom, ktorý sami vytvorili . Keď už boli masky hotové spoločne si v triede zatancovali s pani učiteľkami a pani asistentkami, ktoré pomáhali pripraviť tento špeciálny deň. Ale aby nezostalo veselo len v triede, vybrali sa deti s hudobným sprievodom aj do priestorov školy. Pridali sa k nim aj tretiaci pod vedením pani učiteľky Mgr. Anny Synákovej, ktorá nacvičila so svojimi žiakmi krásny fašiangový program. Sprievod masiek prešiel okolo školy, kde žiaci prejavili radosť z pohybu, z tanca a spevu.

6 vyučovacích hodín prebehlo rýchlo v nadšenej atmosfére. Deťom sa takéto vyučovanie páčilo a vyslovili prianie, že by sa chceli takto učiť. Je to pre nás učiteľov výzva a zároveň povzbudenie do ďalšej práce.