Archív 2016/2017

Chemická show

V stredu 22.02.2017 sa naši žiaci zúčastnili zábavno-vzdelávacieho programu s názvom Chemická show.

Načo je to dobré? Čo to žiakom dá? Možno mnohým z vás prišli na um aj takéto otázky. V prvom rade je potrebné zodpovedať na otázku: „Prečo sa takéto show organizujú?“ Prírodovedné predmety biológia, chémia a fyzika sú u žiakov všeobecne menej obľúbené predmety, ba priam až neobľúbené. Považujú sa za ťažké, pretože sa od žiakov vyžadujú poznatky a ich následná aplikácia v praktickom živote. Obľúbenosť prírodovedných predmetov všeobecne, bohužiaľ, z roka na rok, klesá. Vyplýva to z viacerých medzinárodných meraní. Problém však je, že neklesá iba obľúbenosť prírodovedných predmetov, ale aj gramotnosť žiakov v oblasti prírodných vied (PISA).

Chemická show, a jej podobné, sa organizujú s cieľom zaujať žiakov, ukázať im, že prírodné vedy nie sú žiadna nuda! Že je možné využiť poznatky z prírodných vied a využívať ich doslova každodenne – doma, v škole, na ulici, v priemysle- v rôznych odvetviach (výroba liečiv, papiera, spracovanie ropy, ťažba vápenca,...)

Menší žiaci boli nadšení z viacerých pokusov, spomeniem niekoľko: Slonia pasta, výbušnosť vodíka, tekutý piesok, nenewtonská kvapalina, prskavka a mnohé ďalšie. Viaceré pokusy môžete so svojimi deťmi robiť i vy milí rodičia -doma, a tak sa so svojimi deťmi hrať a zároveň aj učiť. Výhodou je aj to, že nepoužívate žiadne agresívne chemikálie a hranie/učenie je tak absolútne bezpečné.

Starší žiaci mali možnosť zopakovať si mnohé poznatky, čo sme sa naučili a overiť si reálne využitie týchto poznatkov.

Myslím, že sa nám podarilo ukázať žiakom, že chémia je aj zábavná a využiteľná v každom smere. Pevne verím, že nielen menší žiaci, ktorí ešte nemajú hodiny chémie, ale aj tí starší, odchádzali s nadšením, záujmom a motiváciou do ďalšieho štúdia chémie a prírodných vied.

Viaceré návody na realizáciu domácich pokusov nájdete online na youtube, napr. www.youtube.com/watch?v=DqbuuO8VJeM ; https://www.youtube.com/watch?v=CHLUQY0Evm4