Archív 2016/2017

Marec – mesiac knihy

Knihy. Pre niektorých neoddeliteľná súčasť povinného čítania a učenia sa, pre iných, aj čas oddychu. Aké knihy máš rád?

Niekto knihy veršov, iní obrázkové knihy o zvieratkách, rozprávky, bájky, povesti. Knihy o prírode, či príbehy zo života, Knihy zo sveta vedy a techniky, cestopisy a životopisy, dobrodružné knihy, atlasy či encyklopédie.

Pri pátraní, prečo sa marec už roky pripomína ako mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej a zaujímavej postave slovenskej histórie – Martin Hrebenda Hačavský. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej  knihy a tým aj osvety a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci. Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov roznášal nové slovenské a české knihy. Zaslúžil sa týmto rozvíjanie slovenského národného povedomia. Rozširovaním obľúbených kalendárov, šlabikárov, mluvníc a kníh medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj nevzdelaní a chudobní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej.

Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955 ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu  plnia knižnice, ktoré sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok.

Do mesiaca knihy vhodne zapadol aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999 a pravidelne sa organizuje posledný marcový týždeň. Cieľom tejto akcie je pripomenúť, že aj v období informatizácie, moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam.

Aj naša škola ZŠ s MŠ Ondreja Štefku pripravila počas celého mesiaca rôzne aktivity spojené s knihou.

Boli to:

• Súťaž o najmenšiu, najväčšiu, najhrubšiu, najstaršiu knihu a knihu najoriginálnejšieho tvaru.
  • Pre žiakov 1.-2. ročníka bol pripravený Kvíz o rozprávkach a obrázková tajnička,
  • pre žiakov 3.-5 ročníka  Rozprávkový kvíz, Zábavné čítanie a  súťaž  Pátranie po detských spisovateľoch.
  •  Pre žiakov 6.-9. ročníka bola pripravená súťaž Knižná šifra, aktivity na čitateľskú gramotnosť a Víkend neprečítaných kníh.

Okrem toho prebiehali  na hodinách literatúry besedy o spoločne prečítaných knihách a vytváranie projektov na tému Moja obľúbená postava z knihy.