Archív 2016/2017

Kvíz o zdravej výžive

Vo štvrtok 6. apríla sa uskutočnil vedomostný Kvíz o zdravej výžive. Určite mnohí poznáte viacero výrokov týkajúcich sa jedla, životosprávy -napríklad:

,,Povedz mi čo ješ, ja ti poviem kto si.” alebo ,,Zjem všetko, čo nezje mňa!” a mnohé ďalšie....

V dnes tak uponáhľanej dobe sa často ani nezamýšľame nad tým, čo kupujeme, a už vôbec nie nad tým, čo jeme. Ale čo je dobré jesť a čo nie je? Náročná otázka, ktorá si vyžaduje náročnú a komplexnú odpoveď. Aby sme aspoň sčasti načrtli a  poukázali na množstvo prídavných látok – aditív, ktoré sa pridávajú do potravín, a aby sme rozlišovali dobré a zlé aditívia resp.”E-čka”- pred samotným kvízom sa žiaci 7. - 9. ročníka zúčastnili prednášky o zdravej výžive. Vrámci prednášky si žiaci utvrdili aj zásady správnej životosprávy, ktoré treba dodrživať. Dozvedeli sa aj viaceré informácie, ktoré využijú ako v praktickom živote, tak i v ďalších stupňoch vzdelávania. Napríklad sme spoločne zhodnotili efektivitu a využitie domácich zmäkčovačov vody, ktoré sa dnes často využívajú; poukázali sme na potrebu pitného režimu s upozornením pred aquaholizmom; roztriedili sme aditíva do skupín podľa ich trojmiestneho resp. štvromiestneho číselného označenia; poukázali sme na sladidlá – najmä na  náhradné sladidlá, ktoré sú niekoľkonásobne sladšie v porovnaní so sacharózou (cukrom); a mnohé ďalšie.

Za pár minút sa nedá povedať všetko dôležité. Dalo by sa povedať, že platí zásada-,,Všetkého veľa škodí!”Najpodstatnejšie je, aby platilo jedno latinské porekadlo:

,,Esse oportet ut vivas, non vivere, ut edas!” v preklade:,,Treba jesť, aby sa žilo a nie žiť, aby sa jedlo!”

Po prednáške žiaci vypracovávali kvízove otázky – pracovali v skupinách po jednotlivých triedach. Najúspešnejší žiaci -žiaci 9.B-boli odmenení “zdravými balíčkami”, za ktoré ďakujeme školskej jedálni.

Ako povedal La Rochefoucauld:,,Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.” Tak sa teda každodenne priúčajme tomuto umeniu.