Archív 2016/2017

Svetový deň Zeme!


22. apríl patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie podujatia venované záchrane našej Matky Zeme!

Ako vznikol Deň Zeme?

Svetový deň Zeme vyhlásil v roku 1970 -ešte ako Deň Zeme- americký senátor Gaylord Anton Nelson. OSN potom v roku 2009 na 22. apríla vyhlásila Medzinárodný deň Matky Zeme, a s týmto názvom sa pripomína od roku 2010. 

Čo pre nás znamená Deň Zeme?

Pre niekoho celkom bežný deň, pre iného deň, kedy sa poukazuje na ekologické problémy globálneho charakteru. Aktivisti, ochranári, ekológovia, biológia a mnohí ďalší poukazujú na fakt, že Zem sa našou ľudskou činnosťou ženie do záhuby. OSN zvolila pri príležitosti Medzinárodného dňa Matky Zeme na rok 2017 tému – Gramotnosť v otázkach ekológie a klimatických zmien. Aj preto sme sa rozhodli na našej škole zrealizovať Deň Zeme – formou projektového vyučovania. Týmto efektívnym spôsobom výučby sa rozvíja motivácia, tvorivosť žiakov, ich kreativita, či podpora preberania zodpovednosti žiakov za svoju prácu, ale i za prácu skupiny, ďalej slúži na rozvoj komunikácie, a sebakritiky v hodnotení.

Naši šikovní žiaci boli veľmi kreatívni, vytvorili množstvo zaujímavých diel z recyklovateľných materiálov, ktoré sú vystavené v priestoroch školy. Chceli sme tak poukázať na možnosť opätovného využitia odpadových materiálov, ktoré čím ďalej - tým viac zapĺňajú našu Zem. Problematika ochrany prírody a Zeme sa netýka iba separácie a recyklácie odpadov, ale i mnohých iných oblastí – využívanie obnoviteľných zdrojov energií, biodegradácia materiálov, a i. Ak sa nezačneme správať k našej Matke Zemi ohľaduplnejšie, môže to mať katastrofický dopad nie len na nás- ľudí. 

Preto mali by si našu Matku Zem chrániť. Pýtate sa ako? My v našej škole sme už začali vyššie spomínanými výrobkami z recyklovateľného materiálu, recyklo-hrami a rôznymi ďalšími aktivitami a budeme pokračovať skrášľovaním školskej záhrady a areálu, ako i čistením našej obce.

Daj aj Ty najavo, že Ti nie je ľahostajná naša planéta Zem, podpor nás akýmkoľvek spôsobom a zapoj sa s nami do pripravovaných aktivít !!! O ich priebehu Vás budeme informovať. Ak ešte stále váhaš a nevieš ako začať pomáhať Zemi, 

Priatelia Zeme zverejnili 22 tipov na to, aby bol Deň Zeme  každý deň. Uvediem niekoľko z nich:

  1. Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody. Na sprchovanie používajme úsporné hlavice, ušetríme až 30% teplej vody. Namontujme si pákové batérie, predídeme tým zbytočnému púšťaniu vody pre nastavenie tej správnej teploty.
  2. Šetrime vodu pri splachovaní - pomocou úsporného splachovania: nastavíme plavák v nádržke na nižšiu hladinu alebo vložíme tehlu či plnú fľašu s vodou do nádržky a pod.
  3. Kupujme len výrobky, ktoré skutočne potrebujeme a ktoré sú trvácne a dajú sa opraviť.
  4. Uprednostňujme lokálne produkty, ktoré nie sú dovážané z veľkých vzdialeností a nemusia byť konzervované, stabilizované, upravované mnohými chemickými látkami. Predídeme tým aj zbytočnému množstvu odpadu z obalov, pretože čím väčšia vzdialenosť, tým viac obalov sa spotrebuje na prevoz. Dávajme prednosť výrobkom s označením ekologického poľnohospodárstva.
  5. Začnime kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú v našej domácnosti a záhrade. V žiadnom prípade ich nespaľujme.
  6. Používajme úsporné žiarovky tam, kde sa svieti dlhodobo. Nová generácia týchto žiaroviek má životnosť až 15 000 hod, čo je 15-násobok životnosti obyčajnej žiarovky. Spotreba úsporných žiaroviek je až o 80% menšia, preto sa ich vysoká cena rýchlo vráti. Pre priestory, kde sa svieti len krátkodobo sú vhodnejšie obyčajné žiarovky.
  7. Pri varení používajme pokrievky (úspora 150 - 300%) ; tlakové hrnce ušetria až 50% energie. Používajme riad s rovnakým priemerom dna ako je priemer platničky , ak je hrniec menší a rozdiel je napr. 3 cm, strata energie je až 30%.

Ďalšie užitočné tipy /spolu 22 tipov/nájdete online: http://www.priateliazeme.sk/spz/?q=sk/22-tipov-aby-bol-den-zeme-kazdy-den.

Veď ako hovorí naše motto školy (pri príležitosti Dňa Zeme):

„Zem je krásna, Zem je raj,
aj Ty k tomu prispievaj!“