Hlavná stránka

Deň narcisov

„Všetko najlepšie a veľa zdravia!“ Kto z nás ešte nevyslovil túto vetu?! Vyslovujeme ju tak často, až zabúdame na jej pravý obsah.

Hodnotu zdravia si uvedomíme až vtedy, keď sa ho nám alebo našim najbližším nedostáva. Pre niekoho sa stáva „smrteľnou“ chorobou čo i len prechladnutie, pre iného zlomenina, pretože je imobilný na istý čas, pre ďalšieho je to i bolesť hlavy po noci plnej zábavy a veselosti!

Skutočné trápenie prichádza až vtedy, keď život človeka visí na vlásku a je nútený vyrovnať sa s informáciou, že je onkologickým pacientom.

Všetko má zrazu celkom iný rozmer. Veci, ktorým sme pripisovali význam, strácajú svoju hodnotu a jediné, na čo je upriamená pozornosť človeka, je túžba vyzdravieť a nádej, že sa tak aj skutočne stane.

Každoročne organizácia Liga proti rakovine vyhlasuje verejnú zbierku na pomoc ľuďom s rakovinou.  Tento rok to bolo 7. apríla 2017. Žlté narcisy, symbol boja s touto chorobou, premenili ulice miest, obcí, dedín  ...na žlté rozkvitnuté lúky. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, vyjadril týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou.

Ani naša škola neostala bokom. V spolupráci s Úniou žien vo Varíne sa pedagógovia a žiaci pripojili k tisíckam Slovákov, ktorí dobrovoľným príspevkom prispeli na projekty a konkrétnu pomoc ľuďom postihnutých touto chorobou, ktorá si nevyberá. Spoločne sme vyslali signál, že sa nás dotýka toto ochorenie a všetci, ktorí s ním zápasia, majú našu veľkú podporu. Spoločne sme vyzbierali 153,78 eur. Veríme, že o rok to bude ešte viac.

V priestoroch školy žiaci našli podrobné informácie o zbierke, spoločne s vyučujúcimi diskutovali na vyučovacích hodinách o potrebe takýchto mimoriadnych projektov, pretože, ako sami zistili, pomaly už niet rodiny, ktorá by sa s rakovinou nestretla.

Perspektíva rozvoja rakoviny je veľmi desivá. Je preto nevyhnutné pomáhať, ak je to čo  i len trošku možné. Takto by sme mali zmýšľať všetci. Veľakrát pomáha aj milé slovo, ale aby mohol pokračovať úspešný výskum a ľuďom sa dostávalo dôstojnej pomoci, musíme pomáhať aj finančne. Preto ďakujeme touto cestou všetkým našim pedagógom, zamestnancom školy a žiakom za každý príspevok, ktorý bol darovaný  s týmto úmyslom. Ďakujeme vedeniu Základnej školy Ondreja Štefku, ktoré umožnilo finančnú zbierku zrealizovať , koordinátorke zbierky Mgr. K. Chobotovej a žiackemu parlamentu a rovnako Únii žien vo Varíne, ktoré pomohlo zabezpečiť dostatok žltých narcisov.

„Len vďaka chorobe poznáme cenu zdravia,“ povedal grécky filozof Hérakleitos. Chceme dúfať, že raz príde čas, keď  ľudia postavia hodnotu zdravia nad všetky ostatné a urobia všetko pre to, aby sa v našej spoločnosti ľudia dožívali v dobrom zdraví vysokého veku.