Archív 2016/2017

Súťaž Družstiev mladých zdravotníkov

Vedieť zachrániť ľudský život! Kto sa venuje prvej pomoci, je už víťaz, pretože má to najcennejšie: Chuť pomáhať!

Dňa 12.5.2017 sa uskutočnila súťaž Družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa základných škôl v Žiline na Základnej škole V. Javorku. Súťaže sa zúčastnili základné školy z okresov Žilina, Bytča a Rajec. Našu školu reprezentovalo päťčlenné družstvo, žiaci štvrtého ročníka: Kristína Brežná, Branislav Dominiak, Nina Kožiaková, Adriana Lopušanová, Bianka Pekarová.

Na začiatku súťaže všetkých súťažiacich privítala pani riaditeľka Základnej školy V. Javorku pani RNDr. Jana Popluhárová Čellárová a predseda SČK pán Peter Martinek, ktorí žiakov pozdravili, vysvetlili pravidlá súťaže. Pán Martinek predstavil členov SČK, ktorí hodnotili vedomosti a zručnosti žiakov v poskytovaní prvej pomoci.

Po privítaní sa žiaci presúvali po jednotlivých stanovištiach, ktoré sa nachádzali v triedach budovy školy a boli označené červenými názvami pre I. stupeň a modrými názvami pre II. stupeň základnej školy. Názvy Výtvarka, Jedáleň, Pomôž si sám ukrývali v sebe poranenia a úrazy, ktoré sa môžu stať počas vyučovania alebo stravovania sa v školskej jedálni.

Žiaci ukázali svoje vedomosti a zručnosti v poskytovaní prvej pomoci pri epileptickom záchvate, pri bezvedomí s prítomným dýchaním, pri veľkom vonkajšom krvácaní, pri zlomenine hornej končatiny, pri popálenine hornej končatiny. Vedeli správny postup pri resuscitácii zraneného, ktorý predviedli počas súťaže na figuríne. Naši žiaci sa umiestnili v súťaži na peknom štvrtom mieste, dostali diplom za účasť na súťaži. Boli spokojní s priebehom súťaže, počas súťaže získali nové vedomosti a zručnosti v poskytovaní prvej pomoci. Nadviazali nové kamarátstva.

Ďakujeme organizátorom súťaže, našej pani riaditeľke PaedDr. Monike Filovej, ktorá nám umožnila zúčastniť sa súťaže. Tešíme sa na súťaž v budúcom školskom roku.