Archív 2016/2017

Literárna exkurzia

Raz vidieť je viac ako stokrát počuť. Týmto výrokom sa riadia naši žiaci na exkurziách, ibaže oni aj pozorne počúvajú.

Vo štvrtok 18. mája 2017 sme pre žiakov 7. ročníka zorganizovali literárnu exkurziu za poznávaním oravského regiónu a po stopách významných predstaviteľov slovenskej literatúry – Pavla Országha Hviezdoslava a Martina Kukučína.

Prvou zastávkou bol Dolný Kubín, kde sme najprv navštívili historický cintorín. Miesto posledného odpočinku tu našlo mnoho oravských dejateľov, ktorí významne zasiahli do kultúrneho života na Slovensku. Zo všetkých možno spomenúť nášho najväčšieho básnika P. O. Hviezdoslava, autora slovenskej hymny J. Matúšku či popredného prozaika L. N. Jégého. Spolu so žiakmi sme si uctili ich pamiatku zapálením sviečok pri ich hroboch.

Z historického cintorína sme sa presunuli do Literárneho múzea P. O. Hviezdoslava, ktoré je najstarším literárnym múzeom na Slovensku. V jednotlivých miestnostiach múzea si žiaci počas odborného výkladu prezreli obrazový a textový materiál doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika.

Pamätný dom slovenského realistického spisovateľa, dramatika a lekára Martina Kukučína, ktorý stojí v dedine Jasenová, bol ďalšou zastávkou našich žiakov.  Tí sa oboznámili s prostredím, v ktorom sa narodil a vyrastal významný slovenský prozaik. Zaujímavý výklad o jeho živote bol spojený s prehliadkou fotografického materiálu, ktorý dokumentuje životné cesty a tvorbu v slovenskom aj v chorvátskom prostredí.  Jednotlivé miestnosti sú zariadené dobovým nábytkom. Vedľa rodného domu mohli žiaci vidieť i sochu Martina Kukučína v nadživotnej veľkosti od akademického sochára Jána Kulicha.

Poslednou zastávkou bol artikulárny kostolík v Leštinách, s ktorým sa spája vzácna história. Krása interiéru kostolíka očarila mnohých žiakov, so záujmom si vypočuli jeho históriu a ešte s väčším nadšením ho preskúmali.

Autentické prostredie žiakom sprostredkovalo množstvo poznatkov, expozície im predstavili osobnosti, ich vzťah k slovenskému národu a zložité obdobie v histórii Slovenska. Domov sa vrátili pplní nových a neopakovateľných zážitkov.