Akcie

Geografická exkurzia na Spiš

Dňa 5.6.2017 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili geografickej exkurzie na Spiš, ktorá bola zameraná na spoznávanie prírodných krás a najmä kultúrno-historických  pamiatok zaradených do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cieľom našej cesty bol Spišský hrad s podujatím Hradohranie, ktoré spočívalo v netradičnom putovaní hradnými nádvoriami s riešením zábavných, ale aj záludných úloh, ktoré museli všetky skupiny zvládnuť, ak chceli získať certifikát a sladkú odmenu. Okrem prehliadky nádvoria mali žiaci možnosť vidieť vystúpenie sokoliarov, preskúmali aj vnútornú časť hradu, kaplnku, mučiareň, hradnú kuchyňu a absolvovali výstup na hradnú vežu, odkiaľ bol krásny pohľad na Spišskú kapitulu i celé okolie.

Po ceste do Levoče sme sa zastavili pri travertínovej kope Sivá brada s výverom 3 minerálnych prameňov (1 z nich v podobe menšieho gejzíru), ktorá je aj vďaka vzácnej vegetácii Národnou prírodnou rezerváciou.

Exkurziu sme ukončili v jednom z najkrajších historických slovenských miest – v Levoči. Prešli sme sa po stredovekom námestí, obklopenom renesančnými domami, ktorému dominuje renesančná radnica s freskami a klietkou hanby pred jej vstupom. Potom sme navštívili chrám sv. Jakuba, známy svojím gotickým dreveným oltárom Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa svojimi rozmermi (výška 18,6 m) radí medzi najväčšie na svete.

Veríme, že exkurzia na Spiš bola pre žiakov zaujímavá a obohatila ich o nové poznatky, ktoré v budúcnosti využijú na hodinách dejepisu i geografie.