Akcie

Praktická časť Dňa Zeme

15.05. 2017 sa uskutočnila praktická časť Projektu Dňa Zeme. Teoretickú časť sme spoločne zvládli už v apríli, keď sme z odpadových materiálov vyrobili krásne predmety, ktoré zdobia vestibul a chodby našej školy. Praktická časť sa musela kvôli nepriaznivému počasiu presunúť. Počasie nám prialo, a tak nám nebránilo nič v tom, aby sme si skrášlili naše okolie.  Vyčistili sme okolie rieky Varínka, okolie Vodného diela – Žilina, upravili sme okolie školy.

Do zbierania odpadkov v našej obci sa zapojili okrem starších žiakov aj naši žiaci z prvého stupňa, ktorí so svojimi triednymi učiteľkami zbierali odpadky okolo autobusovej zastávky pred školou. Presúvali sa po hlavnej ceste smerom ku železničnej stanici. Naši žiaci vyzbierali odpadky aj z parku, ihriska či Kamencov. Sme veľmi radi, že sme sa mohli pri čistení nášho okolia spojiť sily spolu s pánom Ľ. Sečkárom -poslancom OÚ, s pani M. Bohačiakovou- poslankyňou OÚ, Jednotou dôchodcov vo Varíne a s ostatnými dobrovoľníkmi.

Spoločne sa nám podarilo vyzbierať neuveriteľných 4,5t odpadu, ktorý bol následne v spolupráci s obcou Varín odstránený a ďalej spracovaný. Za odpadové vrecia a rukavice, ktoré boli neodmysliteľnou výbavou našich žiakov pri zbere odpadu, ďakujeme p. Hodoňovi.

Pri úprave okolia školy sa podarilo realizovať hneď niekoľko nápadov. Vďaka našim sponzorom a priateľom školy sa nám spolu s našimi usilovnými siedmakmi podarilo prerobiť pôvodnú skalku pred školou a dokonca ju rozšíriť a obohatiť o nové druhy rastlín.  Vďaka darcovi p. Michalovi Mihovi sme získali použité tehly, vďaka ktorým sme mohli postaviť bylinkovú špirálu, do ktorej sme vysadili bylinky od darcov a priateľov školy- p. Bolček, p. Kubíková. Stavba bylinkovej špirály šla našim deviatakom odruky, do poludňajších hodín sme stihli nielen postaviť špirálu z tehál- dar od p. Miha, ale ju i zaplniť zeminou a vysadiť darované bylinky. S výsadbou a konečnou úpravou nám pomáhala p. Ing. Kalašová spolu s kolegyňou p. Ing. Miriam Balciarovou (SNPMF Varín).

Ďalej sa nám podarilo so žiakmi 9.B triedy vytvoriť pocitový chodník, ktorým hneď po jeho dokončení prešla nejedna bosá noha. Za materiál na jeho vyhotovenie ďakujeme p. R. Filovi.

Plot pred školou sfunkčnili a vdýchli mu život naši ôsmaci spolu s triednymi učiteľkami – do kvetináčov z plastových fliaš posadili pestrofarebné kvety, kvetináče následne upevnili špagátom o plot. Naši šiestaci vybudovali luxusné hotely pre hmyz, ktoré sú v nepretržitej prevádzke a plnej obsadenosti. Za potrebný materiál ďakujeme rodičom detí, p. Ferjancovej za poskytnuté palety. Skalku, bylinkovú špirálu, pocitový chodník či hotely pre hmyz si môžete kedykoľvek pozrieť v areáli školy.

Žiaci ôsmeho ročníka vyzbierali raždie, kamene na školskom dvore a podarilo sa im ešte aj upraviť ohnisko.

Musíme si uvedomiť, že prostredie okolo nás si znečisťujeme najmä my sami, tak by sme si ho mali aj čistiť a zveľaďovať. Mnohé predstavy však nie je možné zrealizovať bez ochotných ľudí, ktorí svojimi darmi či pomocou pomôžu, na pohľad možno veľkej inštitúcii akou je škola. Mnohé nápady na zveľadenie či úpravu priestranstiev školy nie je možné realizovať pre ich finančnú a materiálovú náročnosť. Preto sa snažíme pracovať s tým, čo máme, prinášame do školy materiály z našich domovov na to, aby sme mohli čo-to vylepšiť, skrášliť.

Na záver by som ešte raz chcel poďakovať v mene pani riaditeľky všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k skrášleniu nášho okolia a okolia našej školy. Veľká vďaka patrí aj našim sponzorom, darcom, a priateľom školy: Ľ. Sečkár, p. Bolček (35-ka Varín), p. Kubíková (Kvetinárstvo Varín), Stavebniny - Ľ. Tichák, p. A. Grenčíková, MINEX PLUS,s.r.o. štatutár Milan Jankov, p. J. Ferjancová, p. R. Filo. Ďakujeme aj našim žiakom, pedagógom a prevádzkovým zamestnancom. Za spoluprácu ďakujeme aj Semenárstvu Varín- p. I. Šimlíkovej. O pitný režim počas školskej akcie sa postarala p. Bobáňová, za čo jej patrí veľká vďaka.

Mgr. T. Bublík