Archív 2016/2017

Škola v prírode Jasenská dolina

V dňoch 29.05 až 02.06. 2017 žiaci 4. ročníka našej školy  absolvovali Školu v prírode. Netradičného výletu  sa zúčastnilo 42 žiakov a 3 pedagógovia Mgr. Ľubica Brennerová, Mgr. Anna Novosadová a Mgr. Michaela Machynová. Cieľom tohto týždňového pobytu bolo poznávanie prírodných krás, rastlín, živočíchov v ich autentickom prostredí, ochrana životného prostredia a jeho zveľaďovanie.

Miestom pobytu  bola Jasenská dolina, ktorá ponúkala množstvo podnetov na dosahovanie našich cieľov. Vyrazili sme v pondelok 29. 05. o 08:00 spred základnej školy Varín a cesta na vytúžené miesto nám trvala približne hodinu. Žiaci boli ubytovaní v 3 až 4lôžkových útulných izbách Penziónu Brest, ktorý bol vybavený altánkom, krbom, veľkou spoločenskou miestnosťou a priestrannou jedálňou.

Po príchode do Jasenskej doliny sa žiaci ubytovali, vybalili a zoznámili sa s ich novým prostredím. Žiaci boli opätovne oboznámení s vnútorným poriadkom školy a spoločne sme na dvere izieb umiestnili tabuľky  na bodovanie správania a poriadku na izbách. Okrem toho sa žiaci počas prvého dňa zoznámili aj so svojimi animátormi, ktorí ich sprevádzali počas celého týždňa. S ich novými priateľmi sa rozdelili do troch tímov: Green Spiders, Žltá Mágia a Diabli zo severu. Každý tím mal svoj pokrik aj svoju farbu a všetci účastníci dostali farebné tričká s logom agentúry Ceres.

Počasie nám  tento týždeň prialo, čiže každé ráno sme začali rozcvičkou, po ktorej  nasledovali  výdatné raňajky. Pokračovali sme vyučovaním, ktoré bolo rozdelené na prácu v spoločenskej miestnosti a spoznávanie prírodných krás. V utorok sme  sa vydali na krátku túru do blízkeho okolia a hľadali sme obrazce v lese, ktoré vytvorila príroda. Zaujali nás rozprávkové „omaľovánky lykožrúta“ na dreve, zoskupenie pňov, popadané stromy,  ale aj prekrásne šišky. V týchto všedných veciach žiaci našej školy dokázali nájsť skryté obrazy prírody. Svoje zážitky mohli premietnuť do práce workshopoch, ktoré ich čakali v poobedných hodinách. Žiaci boli kreatívni a tvorili umelecky, dramaticky, taktiež športovo. Vo večerných hodinách sme vykročili do lesa na nočný pochod, ktorý bol zameraný na počúvanie zvukov lesa.

V stredu, po krátkom vyučovaní, boli pre žiakov pripravené súťažné aktivity v disciplínach ako skákanie vo vreci, beh na chodúľoch, získavanie trofeje, hľadanie rozprávkových bytostí, spoznávanie prírody a iné. Tento deň sme zamerali najmä na relaxačné a oddychové činnosti, čiže žiaci mali vyhradený čas, kedy si mohli s priateľmi zahrať spoločenské hry.  Najzaujímavejším dňom bol pre nás štvrtok, ktorý bol významný hlavne pre naše detičky. Deň detí sa niesol v znamení odmien, zábavy a hry. Žiaci po raňajkách mali za úlohu vymyslieť netradičné slovné spojenia na skratku MDD. Pracovali v skupinách a každá skupina bola odmenená podľa toho, koľko originality sa našlo v jej práci. Spoločne sme  odhlasovali najoriginálnejší výrok, ktorý bol špeciálne odmenený. Aj naši mali bádatelia si vyrobili pár cien a diplomov pre svojich favoritov. Nimi boli animátori, ktorým sa deti chceli poďakovať za krásne chvíle a tak im pripravili zopár súťaží a hier.  Náš olovrant bol tiež nevšedný – spolu sme opekali pri ohni, spievali v sprievode gitary, dokonca niektorí žiaci si omočili nohy v horskom potoku. Ale tu sa ich deň stále neskončil. Pred večerou museli žiaci opäť vkročiť do lesa a nájsť zakopaný poklad- sladká odmena. Hľadali podľa pridelenej mapy a podľa značiek, ktoré v lese našli.  Keď si každá skupina našla vlastnú odmenu, úloha bola splnená. Po večeri prišla chvíľa, na ktorú deti čakali počas celého týždňa. Diskotéka! Dievčatá aj chlapci sa vyfintili a začala sa detská zábava, na ktorej sa tancovalo a spievalo. Okrem toho žiaci dostali aj sladké balíčky ako odmenu za celotýždňovú aktivitu a prácu v skupinách.

Posledný deň sme po raňajkách vyhodnotili a odmenili najlepších žiakov, ktorý sa počas celého týždňa vzorne správali a udržiavali poriadok na izbách. Každý bol ocenený diplomom za úspešné absolvovanie školy v prírode. Pobalili sme sa, naobedovali  a už nás čakala iba cesta domov. Niektorí žiaci boli smutní, že končí ich najlepší týždeň v živote, iní sa  tešili na svojich blízkych. Každopádne pre  nás všetkých to bol nezabudnuteľný zážitok, plný pekných okamihov a spätosti s prírodou.