Archív 2016/2017

Literárna exkurzia

Nezískal Nobelovu cenu, ale „pri pohľade na niektorých, ktorí ju dostali, nemá čo ľutovať...“

Významní ľudia by sa nezachovali v našej pamäti, ak by sme nevracali k ich životu a ich myšlienkam a neviedli k tomu ani mladú generáciu. Jedným z takýchto ľudí navždy ostane básnik Milan Rúfus, ktorý sa narodil 10.decembra 1928 v Závažnej Porube na Liptove a tu i sníva svoj večný sen od 11.januára 2009, kedy sa pobral na večnosť.

Milé prijatie dňa 14.júna 2017 v  Dome Milana Rúfusa PaedDr. Soňou Barániovou, lektorkou múzea, bolo príjemným začiatkom stretnutia žiakov 8.ročníka so životom a dielom Majstra Rúfusa. Bola to príležitosť spoznať básnika v prvom rade ako človeka s jeho radosťami, starosťami, chápaním zmyslu života, jeho silného vzťahu k rodine a rodisku, k rodákom. Žiaci sa oboznámili s jeho tvorbou a veršami, ktoré vo svojej jednoduchosti skrývajú hĺbku, silný podtext a večnú pravdu.

Zastavenie sa pri hrobe básnika bolo spojené s nostalgiou, ale i presvedčením, že autor nežil nadarmo. Obohatil náš svet nielen fyzicky, ale hlavne mu dodal duchovný rozmer. Bolo mu dopriate dožiť sa krásneho veku 81 rokov. Sám raz povedal: „Až v tomto veku som totiž pocítil, že bytie je vlastne zázrak. V tejto fáze života si to potrebujete zhodnotiť a životu poďakovať v podstate za to, že bol.“

Majstre, my ďakujeme, že ste tu boli a my sme mohli pobudnúť na miestach, ktoré patrili k Vášmu životu!

M. Vojteková