Archív 2016/2017

Konferencia Bocian biely


Žiaci piateho ročníka si na hodinách biológie pripravili Konferenciu Bocian biely. Podujatie prebehlo  v rámci celoslovenského ekovýchovného programu Bocian, ktorý koordinuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky. Žiaci 5.A a 5.B triedy si najskôr zhromaždili všetky dostupné informácie o bocianovi bielom a následne si zatriedili príspevky. Malí odborníci v oblasti etológie, fyziológie, ornitológie či embryológie zvierat sa predviedli v prvej – teoretickej časti konferencie. Praktická časť konferencie si vyžadovala dlhodobú prípravu. Žiaci dostali za úlohu pozorovať bociana v jeho prirodzenom prostredí a výsledky pozorovania referovali pred účastníkmi. Piataci sa nezľakli ani ďalšej výzvy – sociologického prieskumu, ktorý sa zameriaval na vnímanie bociana bieleho bežným obyvateľstvom. Až 90 dospelých respondentov odpovedalo na 11 otázok v dotazníku. Žiaci potom odpovede triedili, počítali a  vyhodnocovali – naučili sa pracovať s grafmi a pomocou nich analyzovali výsledky verejnej mienky. Ako to býva zvykom na iných odborných konferenciách, žiaci si pripravili aj menovky a navyše sa obliekli do farieb, ktorých nositeľom bol hlavný aktér konferencie – bocian biely. Žiaci plnili všetky zadané úlohy s nadšením a s výsledkom konferencie bola ich vyučujúca Mgr. Z. Synáková nadmieru spokojná. Na ich prvú skúsenosť s takýmto podujatím sa správali skutočne profesionálne. Atmosféru z Konferencie Bocian biely si môžete priblížiť prostredníctvom našich fotografií.

Pre veľký úspech sa trieda 5.B rozhodla konferenciu zopakovať a ukázať svoje vedomosti a talenty pred väčším obecenstvom. Ich milé pozvanie prijalo vedenie školy a enviromentálna pracovníčka zo Správy Malej Fatry Ing. G. Kalašová. O svoje postrehy z konferencie sa s nami podelila žiačka 5.B Júlia Chytilová:

„V pondelok 19.6. sa v triede 5.B uskutočnila Konferencia Bocian biely, na ktorú sa prišli pozrieť pani Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne a  pani riaditeľka s pani zástupkyňou našej školy.

Konferenciu  zorganizovala pani učiteľka Zuzana Synáková.

Skoro každý žiak dostal nejakú úlohu. Moderátor Jakub Staňo uvítal prvú Tatianu Vojtekovú, ktorá predniesla báseň „Óda na bociana“. Nasledoval Matúš Bobáň, ktorý nám urobil všeobecný popis bociana. Stavbu tela a spôsob obživy opísala Júlia Filová. Anna Chmeliarová opísala starostlivosť o potomstvo. Sarah Balážová a Patrik Michalčík spočítali výskyt bocianov vo svete a na Slovensku. Martin Kysela rozprával o migrácií do teplých krajín. Stavbu hniezd mala na starosti Sophia Synáková. Nasledovala Ivona Prekopová, ktorá nás oboznámila s informáciami o obciach s najväčším počtom hniezd bociana na Slovensku. Po nej nasledovala Katarína Chobotová so zaujímavými faktami o bocianovi. Ema Mešková pozorovala celý víkend bociana v Mojši a porozprávala nám jeho program dňa. Nasledovala som ja, Júlia Chytilová s Veronikou Androvičovou. My sme vyhodnocovali prieskum s otázkami o bocianovi, ktoré sme sa pýtali rodičov, súrodencov a známych. Výsledky prieskumu sme prezentovali pomocou grafov. Sofia Zelinová si pripravila zaujímavý kvíz, v ktorom sme si overili získané vedomosti.

Ako bonus nám Veronika Hanusová pustila krátku reportáž z TV Markíza o tom, ako bociany prileteli z Afriky. Čakalo ich však zasnežené Slovensko, a tým aj málo potravy a veľká zima. Otázne bolo, či sa bociany nechcú vrátiť nazad do Afriky. Našťastie sneh aj zimu bociany prežili na Slovensku.

Na záver sme spoločne pozorovali bocianie hniezdo cez online prenos web kamery.

Pani Kalašová na konci Konferencie Bocian biely neskrývala dojatie a úprimne poďakovala za pozvanie. Vyjadrila nádej, že sa v budúcnosti stretneme pri ďalšom podujatí. Podľa jej slov doteraz žiadna škola nepripravila nič podobné ako my!

Celá konferencia bola veľmi zaujímavá a poučná, pretože sme sa dozvedeli veľa nových informácií o bocianoch. Sme radi, že sa takáto konferencia zorganizovala v našej triede.“