Hlavná stránka

Belský borec z terchovského regiónu

Odznak zdatnosti, školské športové olympiády, branné cvičenia, spartakiády !!!

Tí, skôr narodení, si v tejto chvíli s úsmevom zaspomínajú na časy študentské. Časy, kedy iskričky a pionieri boli budúcnosťou našej spoločnosti. Niektorí si povedia, že je to už dávno za nami, že naše deti ,, pripútané,, k tabletom a mobilom, to už našťastie nikdy nezažijú. Nájdu sa aj ľudia, ktorí tvrdia, že je to na škodu. A práve z tejto skupiny ľudí sa našli takí, ktorí si povedali, že tieto súťaže v novom ,,modernom“ šate budú pre naše deti prospešné a hlavne, že ich budú baviť viac ako výdobytky súčasnej doby.

V priebehu školského roka sa v rámci ,,terchovského“  regiónu vytvorila športová spolupráca škôl z Varína, Belej, Gbelian, Strečna, Tepličky a Terchovej. Žiaci škôl počas roka súťažili v rôznych športoch (futbal, florbal, volejbal). Klobúk dole (v dnešnej dobe radšej LIKE  ) pred výbornou spoluprácou riaditeľov, učiteľov a samozrejme žiakov spomínaných škôl.

Spojená škola Belá, pod záštitou pani riaditeľky SŠ Belá Ing. Anny Přechovej a vďaka podpore Nadácie SPP zorganizovala 1. ročník športovo –vedomostnej súťaže pre žiakov zo základných škôl Gbeľany, Varín, Belá a Terchová pod názvom: BELSKÝ BOREC Z TERCHOVSKÉHO REGIÓNU.

Súťaž, v ktorej si osemčlenné družstvá v dvoch vekových kategóriách zo základných škôl – (Gbeľany, Varín, Belá a Terchová) zmerali sily v prekonávaní stanovíšť s prekážkami a vedomostnými úlohami. Na vybraných žiakov čakala trať dlhá 2,5 km, na ktorej ich čakalo prekonávanie kondičných prekážok ako podliezanie, preskakovanie, plazenie, šplhanie, prenášanie, balans, streľba zo vzduchoviek, chôdza na chodúľoch, brodenie cez jazero, prenášanie raneného,  ale aj vedomostných prekážok vo forme  určovania liečivých rastlín, stromov, kríkov a určovanie azimutu.

Z každej školy súťažili dve zmiešané osemčlenné družstvá (4 chlapci, 4 dievčatá) v dvoch kategóriách: I. kategória: ročníky 5. – 6. , II. kategória: ročníky 7. – 8. Na to, aby osem-členné družstvo bolo na trati úspešné, museli jednotliví členovia medzi sebou komunikovať, pomáhať si, povzbudzovať sa, súťažiť v hesle fair play.

Žiakov na súťaž pripravovil pán učiteľ Martin Marcinek. V prvej kategórii našu školu reprezentovali: Katarína Halúzková, Katarína Chobotová, Jakub Staňo, Matúš Bobáň, Alexandra Komačková, Vanesa Porubčanská, Daniel Ťažký, Felix Grenčík, ktorí v konečnom poradí obsadili  po výbornom výkone  tretie miesto.

V druhej kategórii s vynikajúcim druhým miestom nás reprezentovali Anna Androvičová, Viktória Synáková, Karolína Cvachová, Tatiana Cibiková, Šimon Hliník, Erik Vanžura, Kristián Cvacho, Peter Giert.

Verím , že okrem výsledkov sa deťom do mysle vryli zážitky a spomienky, na ktoré budú spomínať s úsmevom tak, ako tí skôr narodení pri čítaní tohto článku.

Všetkým žiakom ( aj keď už nie sú iskričky a pionieri ) gratulujem, opäť vyhrala ,,kalokagatia“ a radosť z pohybu!!!