Hlavná stránka

Nácvik evakuácie pri požiari

Základná škola Ondreja Štefku vo Varíne musela 21. 9. 2017 evakuovať všetkých žiakov. Stalo sa tak pri požiarnom poplachu, ktorý sme si nacvičovali spolu s Dobrovoľným hasičským zborom Varín. V priebehu prvej vyučovacej hodiny vypukol na hornej chodbe simulovaný požiar, ktorý zadymil celé poschodie. K nebezpečnému živlu okamžite po nahlásení dorazili dve plne vybavené posádky hasičov. V rámci protipožiarnej prevencie boli žiaci aj učiteľský zbor nútení opustiť budovu školy v čo najkratšom čase. Všetci sa správali podľa inštrukcií vyučujúcich a v čase 4:36 sa zhromaždili na školskom dvore. Vopred určenej triede IX.A sa nepodarilo uniknúť pred ohňom, a preto čakali na záchranu  v učebni s otvorenými oknami. Našťastie, aj ich sa podarilo vyslobodiť a čoskoro sa pridali k ostatným. Žiaci IV.B si zase na vlastnej koži vyskúšali, aké je to unikať z učebne cez okno. Po kontrole prázdnych tried a zlikvidovaní požiaru hasiči zhodnotili, že počas akcie nebol nikto zranený. Po návrate do tried nasledovala prednáška pracovníka NP Malej Fatry o pohybe a pobyte v prírode. Veríme, že skutočnú evakuáciu nikdy nebudeme musieť zažiť v reálnom živote. Za dnešnú ukážku záchrannej akcie srdečne ďakujeme celému Dobrovoľnému hasičskému zboru Varín.

Mgr. Babišová, Mgr. Synáková