Archív 2017/2018

Noc Výskumníkov 2017

Už 11. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku

Európska Noc výskumníkov 2017  sa uskutočnila 29.9.2017 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v sprievodnej lokalite: Medzev, Levice.

Mottom festivalu bolo: “Made by Science – Vytvorené vedou”.

Prešiel už rok odvtedy, čo sme naposledy navštívili Festival vedy - Európska noc výskumníkov. Prešiel ďalší rok a v oblasti vedy a techniky sme urobili ďalšie obrovské pokroky, ktoré nás vedú ku hľadaniu odpovedí a možných riešení na nové doposiaľ nezodpovedané   otázky. Napriek tomuto posunu vpred, ktorý nastal aj v oblasti prírodných vied, ešte stále sú prírodné vedy medzi populáciou žiakov a študentov neobľúbené, čo dokazujú aj výsledky medzinárodného merania prírodovednej gramotnosti PISA, a to nie iba u nás na Slovensku. Tento negatívny trend je možné zmierniť zvýšením záujmu detí, mládeže a dospelých o prírodné vedy. S cieľom zaujať a motivovať prichádza už každoročne Festival vedy. A nielen to. Na tomto festivale je možné vidieť reálne využitie poznatkov z oblasti techniky, prírodných vied a IT v praxi. Noc výskumníkov 2017 nám odhalila vedu našej každodennej rutiny. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy, bez toho aby sme si to uvedomovali.

Čo je to FESTIVAL VEDY Európska noc výskumníkov?

Ide o festival, ktorý je podporovaný novým rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon 2020, v časti - Marie Sklodowska-Curie actions. Noc výskumníkov je paralelne organizovaná v 24 štátoch Európy. Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 300 vedcov a výskumníkov, skoro 55 000 žiakov a študentov a všetkých podujatí sa zúčastnilo dovedna viac ako 182 000 návštevníkov.

Tento rok navštívili Festival vedy žiaci 7. - 9. ročníka. Organizátori si pre nás pripravili rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy,  veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.

Dúfame, že sme našim žiakom priblížili veci vytvorené vedou, ktoré denne využívajme, a že sme rozdúchali plamienok záujmu a motivácie o štúdium techniky, prírodných vied a IT. Veríme, že sa žiakom festival páčil, a už teraz sa tešíme na 12. ročník festivalu.

Mgr. T. Bublík