Archív 2017/2018

Exkurzia v Múzeu holokaustu v Seredi

V súvislosti so snahou upozorniť na aktuálny nárast extrémizmu a jeho riziká navštívili naši deviataci v piatok 13.10.2017 Múzeum holokaustu v Seredi. Pracovný tábor v Seredi - je jediným zachovaným pracovným táborom na Slovensku, z ktorého boli Židia prepravovaní do koncentračných táborov v Poľsku. Tábor postavili prví Židia, ktorí sem boli deportovaní. Odohrala sa tu udalosť, ktorú neskôr nazvali „Bartolomejská noc“, počas ktorej Židov vyhnali a nútili ich behať do kruhu, kým od vyčerpania nepadli na zem. Expozície si žiaci pozreli v sprievode kvalifikovanej lektorky, ktorá priblížila žiakom históriu tábora, popísala jeho funkciu a fungovanie počas 2.sv. vojny, porozprávala o živote konkrétnych ľudí, ktorých osudy spečatil práve tábor v Seredi. Na začiatku prehliadky sme videli sklenené stojany s menami ľudí, ktorí týmto táborom prešli, alebo v ňom zomreli. Týmto zariadením prešlo približne 16 000 židov, z ktorých väčšina bola počas holokaustu zavraždená. Väčšina Židov, ktorá sa do táboru dostala, tam nejaký čas pracovala a potom bola presunutá do koncentračných táborov. Neskôr sme sa presunuli na dvor k vagónu, v ktorom boli Židia prevážaní do táborov smrti. Počítalo sa s 40 ľuďmi na jeden vagón, ale ku koncu holokaustu boli gardisti schopní natlačiť do jedného vagónu až 120 ľudí. Obrovské množstvo zomrelo už počas prevozu pre nedostatok vody, jedla a v niektorých prípadoch zomreli na umrznutie. Žiaci videli dôkazy o tom, kam extrémizmus môže zájsť – k potláčaniu osobnej slobody, ponižovaniu ľudskej dôstojnosti a napokon k vyvražďovaniu.