Akcie

Podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc

Téma: Deň Milana Rastislava Štefánika

Dnešná doba je orientovaná na individualitu jednotlivca, jeho snahu presadiť sa, vedieť si zariadiť budúcnosť, ktorá ho odbremení od hmotného nedostatku. Učí sa narábať s financiami, vie environmentálne myslieť, ale akosi sa pozabudlo , že sme súčasťou národa, ktorý si písal svoju históriu veľakrát obetou a pokorou obyčajných ľudí, ktorí sa nebáli zriecť svojich osobných záujmov pred záujmami svojej vlasti.

Naším cieľom bolo v tento deň prebudiť hlavne u žiakov hrdosť na našu históriu a hlavne osobnosť Milana Rastislava Štefánika.

Vyvrcholením nášho podujatia mal byť slávnostný výstup na vrch Suchý pod vedením skúseného vyučujúceho telesnej výchovy a členov Horskej služby Malá Fatra.  Bohužiaľ, naše plány na záver zhatilo počasie. Výstup mal byť venovaný Štefánikovmu pochodu zo 6. novembra 1915 v Srbsku, Aleksandrovaci , kedy bol nútený zapáliť poškodené lietadlo a vydať sa na pochod srbskými a albánskymi horami smerom na Jadranské pobrežie trasou dlhou cca 120 km.

Dominantou dňa - 23. októbra 2017 - sa stalo poeticko-hudobné pásmo zostavené z textov a básní venovaných Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Program pripravili najstarší žiaci školy. Zhrnuli život Milana Rastislava Štefánika do jednotlivých období - detstvo, štúdium, vedecko-výskumná činnosť, politická kariéra, 1.svetová vojna, jeho smrť a večný odpočinok na Bradle.

Pásmo bolo doplnené zadnou videoprojekciou, ktorú zostavili žiaci a mimoriadne vhodným spôsobom dokresľovala slová textov a pomáhala žiakom vytvárať si predstavu o dobe, o ktorej sa hovorilo.  Čaro a silný emocionálny náboj dodávala textom veľmi dobre zvolená reprodukovaná hudba od klasickej po súčasnú tvorbu. Pri záverečných tónoch slovenskej hymny sa celé auditórium bez akéhokoľvek vyzvania postavilo a vzdalo týmto spôsobom česť a úctu človeku, ktorý si to rozhodne zaslúžil.

Pokračovaním pásma bolo premietanie krátkometrážneho filmu Milan Rastislav Štefánik v čiernobielej verzii. Film doplnil informácie o autentické ukážky zo života doby, v ktorej Milan Rastislav Štefánik žil. Žiakov zaujalo nielen prostredie, ale mimoriadnu pozornosť venovali 1.svetovej vojne, kde na vlastné oči videli spôsob boja, ale hlavne utrpenie ľudí, ktorých sa vojna priamo dotkla. V žiakoch zarezonovali i autentické výpovede ľudí, ktorí sa so Štefánikom stretli alebo ho osobne poznali.

Najcitlivejšie reagovali na pád Štefánikovho lietadla, pri pohľade na trosky im bolo jasné, že nemal šancu prežiť.

Počas dňa si pedagógovia pripravili aj zaujímavé úlohy a aktivity, v ktorých sa žiaci oboznámili so životom Milana Rastislava Štefánika. Učili sa rozhodovať v situáciách, kedy nezáleží len na nich, ale majú často v rukách osudy iných.