Archív 2017/2018

Európsky deň jazykov na našej škole

V mesiaci október bol jeden deň v našej škole venovaný oslave jazykov. Európsky deň jazykov je podujatie, ktorým sa zapájame do celoeurópskej siete aktivít organizovaných po celej Európe pri príležitosti European Day of Languages.

Európsky deň jazykov mal u našich žiakov pozitívny ohlas, pretože tento deň strávili aktívne, tvorivo a zábavne. Prostredníctvom zážitkových foriem učenia a vlastnými aktivitami osvojili nové poznatky. Program spestrilo aj veľmi pekné divadelné predstavenie v anglickom jazyku, Zlatá rybka, ktoré bolo prispôsobené veku a aj jazykovej úrovni jednotlivých ročníkov.

Každá trieda si vybrala krajinu, ktorú počas tohto dňa lepšie spoznávali a prezentovali aj ostatným spolužiakom, triedam a učiteľom.

Žiaci si tematicky vyzdobili svoje triedy, aby bolo hneď jasné, do ktorej krajiny ste vstúpili.

Pripravili si rôzne prezentácie , referáty, súťažné kvízy, či výstavy. Vytvorili krásny veľkoplošný plagát, dokonca deviataci pripravili prezentáciu krajiny formou ochutnávky tradičných jedál, nápojov z danej krajiny.

Naši prváčikovia tiež nezaostávali. Na vyučovanie pozvali aj mamičku jednej žiačky, pani Máriu ktorá je z Moldavska. Deťom hovorila o zvykoch, tradíciách v jej krajine. Pani Mária im hovorila po rusky aj slovensky. Ukázala časti odevov, aké nosia ženy v jej krajine a aké peniaze sa používajú. Na ochutnávku deťom doniesla tradičný moldavský koláč, ktorý sa pečie pri slávnostných príležitostiach v jej krajine. Nakoľko sa naša žiačka Saška, narodila v Taliansku a vie veľmi dobre po taliansky, predviedli s mamou pre spolužiakov rozprávku v taliančine.

Žiaci sa ďalej mohli zapojiť aj do ďalších pripravených súťaží a aktivít.

Jednou z nich bola spellingová súťaž, v ktorej svoje schopnosti prezentovali žiaci od tretieho až po deviaty ročník.

Ďalšou veľmi zaujímavou aktivitou bola hudobno jazyková  súťaž, kde jednotlivé ročníky hádali krajinu, ku ktorej patrí hudobná ukážka i jazyk, ktorým sa v danej krajine hovorí. Svoj zmysel pre hudbu mohli predviesť aj vlastnou ukážkou, či tancom, alebo piesňou.

Počas tohto dňa bola na chodbe nainštalovaná výstava cudzojazyčnej literatúry. Do jej zbierky prispeli knihami aj naši žiaci.

Pochvalu si zaslúžia všetci, ktorí pripravili svojimi nápadmi, aktivitami a ich realizáciou príjemný a zaujímavý deň. Sme presvedčení, že priebeh Európskeho dňa jazykov v našej škole bol prínosom pre žiakov a učiteľov a obohatil všetkých o nové vedomosti, ktoré sú krôčikom k bližšiemu poznaniu iných krajín, ich kultúr a jazykov.

Európsky deň jazykov bol skvelý, inšpiratívny, zábavný a zároveň poučný. Ďalší rok si ho určite radi zopakujeme znova.

Mgr. Mária Halečková