Akcie

Lucia celá v bielom
očistí ťa perom,
nevydá ani hlások...

Medzi najkrajšie sviatky v roku patria Vianoce. Vianoce sú sviatkom narodenia Ježiša Krista. Tieto najväčšie a najkrajšie kresťanské sviatky v roku sa slávia v mnohých krajinách po celom svete. Ľudové zvyky a tradície, ktoré sú s nimi spojené, sa líšia od národa k národu a sú veľmi rozmanité.

13. decembra sme si v škole pripomenuli zaujímavý deň v predvianočnom období - sviatok Lucie. Tento patrí do série tzv. stridžích dní, ktoré predchádzajú Vianociam.  Ľudia verili, že v tento deň môžu strigy aj uvidieť.

Podľa najznámejšej ľúbostnej veštby si na Luciu dievčatá pripravili trinásť lístočkov. Na dvanásť z nich napísali rôzne mužské mená, pričom posledný trinásty zostal prázdny. Lístočky poskrúcali a postupne, počas nasledujúcich dní, ich po jednom zničili (pálili). Predposledný lístok spálili na Štedrý deň ráno a posledný otvorili večer. Meno, ktoré na ňom bolo napísané, malo byť menom budúceho manžela. Chlapci sa zasa začali venovať výrobe Lucijného stolčeka, ktorý im mal umožniť uvidieť na krížnych cestách strigy.

My sme priblížili žiakom asi najznámejšiu predstavu Lucie, ktorá je stelesnená maskou ženy v bielych šatách zahalenej do plachty. Ženy takto odeté vstupujú  na Luciu do príbytkov a bez slova ich vymetajú husími krídlami. Táto predstava Lucie, ktorá vyháňa z obydlia zlé sily, je nám najsympatickejšia a venovali sme jej krátke pásmo ľudových zvykoslovných tradícií, ktoré sme ozvláštnili vianočnými vinšami a piesňami, ktoré v žiakoch navodili nastupujúcu vianočnú atmosféru.