Archív 2017/2018

Osadenie hniezda pre bociana v Mojši

Žiakom pracujúcim na tohtoročnom projekte Bocian sa podarila veľká vec. V spolupráci so Správou NP Malá Fatra sa zúčastnili na osádzaní hniezda pre bociana bieleho v obci Mojš. Hniezdo uplietli ešte v decembri minulého roku a netrpezlivo čakali na uskutočnenie plánu. Pri Vodnom diele sú umiestnené tri podložky na samostatných stĺpoch, na ktorých by si eventuálne mohol bocian zahniezdiť, no samotné kovové obruče ho doteraz neprilákali. Naše hniezdo z prírodného materiálu by sa mu potenciálne mohlo zapáčiť. Výber lokality, v ktorej sa podložka nachádza, uskutočnili pracovníci Správy NP podľa zvyklosti bociana hniezdiť v tesnej blízkosti ľudských obydlí. Prvé bociany na Slovensko prilietajú už začiatkom marca. V blízkej dobe sa teda dozvieme, či náš pokus bude úspešný.

Veľmi pekne ďakujeme pracovníkom NP Malá Fatra za pozvanie k akcii, osobitne Ing. Gabriele Kalašovej a Ing. Martinovi Hatalovi, starostovi obce Mojš Ing. Štefanovi Svetkovi za poskytnutie vysokozdvižnej plošiny, pánovi Jánovi Hodoňovi za bezplatnú dopravu na miesto a pani riaditeľke PaedDr. Monike Filovej za podporu nášho projektu. Žiakom praktická ukážka starostlivosti o tento vtáčí druh nesmierne imponovala. O tom, že išlo o skutočne zaujímavý počin, svedčí aj prítomnosť dvoch televíznych spravodajských štábov. Atmosféru z akcie si môžete priblížiť prostredníctvom fotogalérie http://npmalafatra.sopsr.sk/  alebo z reportáží RTVS a TV Severka.

RTVS (od minúty 11:20)

TV Severka: