Hlavná stránka

Beseda  so športovcom v ZŠ

Športové  aktivity patria  bezpochyby k zdravému  životnému štýlu. Zimná olympiáda v Pjongčangu bola inšpiráciou pre  mnohých, ktorým  nie  je  pohyb cudzí. A nielen „biele“ športovanie  ponúka obľúbené disciplíny. Akýkoľvek šport, ktorý  nám prináša radosť a s tým spojenú  cestu  ku zdraviu je tá  správna voľba.

Preto  sme  žiakom chceli  predstaviť športovca, ktorý sa  venuje behaniu a chôdzi  celý život. V spolupráci  s Olympijským klubom  v  Žiline  sme  zorganizovali  besedu so slovenským atlétom, pánom  Petrom  Tichým, ktorý  sa od svojich 10 rokov venuje  bežeckým  aktivitám – maratónskemu  behu( 42 195 m), ultramaratónskemu behu (100 km) a športovej  chôdzi (50 km). Okrem  toho  bicykluje  a pláva. V súčasnosti má  49 rokov  a za  sebou  nemalé  úspechy na  slovenskej, medzinárodnej  a svetovej  úrovni. Reprezentoval  Slovensko  na  Olympiáde  v Atlante v r. 1998 a v Sydney v r. 2000. Získal  svetové  prvenstvo v rokoch  1998, 2000 a 2002 a ocenenie  chodec roka. Okrem  toho  je  držiteľom  nespočetných  trofejí a medailí v spomínaných bežeckých  disciplínach. Prišiel  medzi žiakov, aby  sa  s nimi  podelil  o zážitky zo  športového  života a bol  inšpiráciou pre nasledovníkov z radov mladej  generácie. Porozprával  im o svojich cestách  k úspechu,  tréningoch, o športových priateľoch  a hlavne o pocite  šťastia, ktorý  mu  prináša  šport. Rozhovoril  sa  o krajinách,  ktoré  navštívil. Poukázal nato, aké je  dôležité  je učiť sa jazyky, aby  sa mohol  dorozumieť vo  svete.

Beseda  bola  spojená s kvízom o olympiáde a športe. Pán Michal  Staňo, ktorý  je  predsedom Olympijského klubu v Žiline a prišiel  na  besedu  spolu s Petrom  Tichým, si  pre žiakov  pripravil  otázky. Tých, ktorí vedeli správne odpovedať, odmenil krásnymi  cenami. Žiaci pripravili pre hostí výkresy so športovou tematikou, za  ktoré  dostali  žiaci  taktiež  odmenu.

Žiakov rozprávanie dlhoročného športovca  zaujalo  a mali pripravených  množstvo  otázok, na ktoré dostali zaujímavé  odpovede. Koľko žiakov  inšpirovalo rozprávanie úspešného športovca k vlastným športovým aktivitám, to ukáže  budúcnosť.

Mgr. Ľubica Brennerová