Archív 2017/2018

Návšteva Považského múzea Žilina Jánošík a Terchová

Dňa 26.4. 2018 sa uskutočnila exkurzia žiakov tretieho ročníka. Žiaci navštívili Považské múzeum Juraja Jánošíka v Terchovej. Pani sprievodkyňa deťom premietla audiovizuálnu prezentáciu o Jurajovi Jánošíkovi. Počas prehliadky expozície, ktorá je venovaná Jurajovi Jánošíkovi a jeho rodisku, pani sprievodkyňa porozprávala deťom o živote Juraja Jánošíka, o spôsobe života v období, keď žil. Deti spoznali históriu obce Terchová, významného terchovského rodáka Adama Františka Kollára, ľudovú kultúru obce – domácu textilnú výrobu, pastierstvo a salašníctvo, ľudové staviteľstvo a poľnohospodársku výrobu. Žiaci aktívne reagovali na otázky pani sprievodkyne. Po poďakovaní sa pani sprievodkyni za pútavý výklad o Jurajovi Jánošíkovi a obci Terchová si deti na pamiatku zakúpili rôzne suveníry, z ktorých mali veľkú radosť. Exkurzia pokračovala turistickou trasou smerom do Vrátnej doliny, kde sa na ľavej strane vypína obrovská socha Juraja Jánošíka. Výstup ku soche bol rýchly a bezpečný. Deti sa dozvedeli, že sochu postavili Terchovčania  ich rodákovi Jurajovi Jánošíkovi. Postavil ju akademický sochár Ján Kulich a je zhotovená z oceľového plechu. Jej výška je sedem a pol metra a Terchovú stráži od roku 1988. Na záver exkurzie si deti vychutnali jazdu Terchovským vláčikom. Žiaci navštívili vláčikom klenoty Malej Fatry Terchovú, Štefanovú a Vrátnu dolinu. Deti so zatajeným dychom počúvali pani sprievodkyňu, ktorá zábavne rozprávala o Terchovej, Štefanovej a Vrátnej doline. Počas jazdy spoznali okolitú prírodu, známe vrchy, pamiatky obce Terchová, život Juraja Jánošíka. Pani sprievodkyni a pánovi šoférovi sme sa poďakovali a plní zážitkov z dnešnej exkurzie sme sa šťastne vrátili späť do Varína. V mene nás všetkých, ktorí sme sa zúčastnili exkurzie sa chceme poďakovať pani riaditeľke PaedDr. Monike Filovej,  Združeniu rodičov školy, pánovi Hodoňovi, ktorí nám umožnili zúčastniť sa exkurzie.