Archív 2017/2018

Exkurzia do Brodzian

26.apríla 2018 naši žiaci po krátkej prestávke opäť navštívili Slovanské múzeum A.S.Puškina v Brodzanoch.

Sám A.S.Puškin kaštieľ v Brodzanoch nikdy osobne nenavštívil, ale niekoľko rokov tu žila jeho manželka Natália  s ich štyrmi deťmi po jeho smrti. Boli vlastne na návšteve u jej sestry a manžela. Expozícia je z pohľadu návštevníkov jedinečná. Vďaka rodinným zväzkom majiteľov kaštieľa s jedným z najväčších ruských básnikov, má návštevník možnosť nahliadnuť do súkromného života obyvateľov kaštieľa a súčasne sledovať  život a dielo jedinečného  autora . Expozícia rozoberá život a dielo A. S. Puškina a jeho vplyv na slovenskú literatúru, ale prevedie návštevníka i počiatkami slovanstva na našom území.

Po skončení prehliadky interiéru sme aj my mali možnosť navštíviť historický park – chránený areál– vysadený vzácnymi drevinami, v ktorom je umiestnených  aj 10 búst významných slovenských a ruských spisovateľov . Park je súčasťou objektu múzea a jeho prehliadka patrí k veľkým zážitkom. Bohužiaľ, tento rok nám počasie veľmi neprialo, no i napriek dažďu si udržiavaný park zachoval  svoje čaro a romantické zátišia.

Sme veľmi radi, že žiaci , ktorí sa na našej škole venujú druhému cudziemu jazyku – ruštine a nemčine, prejavili záujem o exkurziu a odchádzali s príjemnými dojmami a množstvom nových informácií, ktoré im boli sprostredkované veľmi pútavo. Svedčí o tom i fakt, že si v závere prehliadky naši žiaci vyslúžili od pani lektorky veľkú pochvalu za správanie a záujem.

Po prehliadke múzea sme ešte navštívili Hvezdáreň v Partizánskom - časti Malé Bielice. Hvezdáreň je známa tým, že malá planétka , ktorú objavil Peter Kušnirák – bývalý pracovník hvezdárne, v skorých ranných hodinách dňa 18. októbra 1999 na Astronomickom ústave AV ČR v Ondřejove,  je pomenovaná po meste Partizánske. Žiaci sa v krátkosti oboznámili so slnečnou sústavou z hľadiska štruktúry vesmíru a historického vývoja názorov na jej vývoj a získali základné informácie o vesmíre a jeho zložkách.