Akcie

Exkurzia na Roľnícke družstvo Krasňany

Žiaci z Biologického krúžku sa zúčastnili zaujímavej exkurzie na družstve v Krasňanoch, ktoré je zamerané na chov hovädzieho dobytka, produkciu mlieka a mäsa a pestovanie kukurice. Privítal nás pán inžinier Chovanec, ktorý prešiel s nami celú farmu a pritom ukázal široké vedomosti o chove hovädzieho dobytka a produkcii mlieka. V prvej sekcii sme videli čerstvé teliatka s matkami, v ďalšej kravičky čakajúce na pôrod, potom dojnice v produktívnej fáze a nakoniec teľatá v rôznom veku vývinu. Dokopy na družstve chovajú asi 200 kráv v plnej dojivosti, ktoré priemerne denne vyprodukujú 3150 litrov mlieka. To sa potom vyváža až do mliekárne v Hriňovej. Čas dojenia musí byť vždy dodržaný – poobede o 15:00 a ráno už o 3:00. Pracovníci musia byť k dispozícii každý deň v roku. Žiaci na exkurzii vyjadrili obdiv nad ich pracovným nasadením. Každý z nás si teraz viac váži pohár mlieka, pretože vieme, koľko úsilia za ním stojí! Za skvelú spoluprácu a cenné informácie srdečne ďakujeme inžinierovi Chovancovi.