Archív 2017/2018

Svetový deň Zeme


Naše motto:

„Zem je krásna, Zem je raj,

aj Ty k tomu prispievaj !“

22. apríl patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie podujatia venované záchrane našej Matky Zeme!

Ako vznikol Deň Zeme?

Svetový deň Zeme vyhlásil v roku 1970 -ešte ako Deň Zeme- americký senátor Gaylord Anton Nelson. OSN potom v roku 2009 na 22. apríla vyhlásila Medzinárodný deň Matky Zeme, a s týmto názvom sa pripomína od roku 2010. (online).

Čo pre nás znamená Deň Zeme?

Pre niekoho celkom bežný deň, pre iného deň, kedy sa poukazuje na ekologické problémy globálneho charakteru. Aktivisti, ochranári, ekológovia, biológia a mnohí ďalší poukazujú na fakt, že Zem sa našou ľudskou činnosťou ženie do záhuby.

Problematika ochrany prírody a Zeme sa netýka iba separácie a recyklácie odpadov, ale i mnohých iných oblastí – využívanie obnoviteľných zdrojov energií, biodegradácia materiálov, a i. Ak sa nezačneme správať k našej Matke Zemi ohľaduplnejšie, môže to mať katastrofický dopad nie len na nás- ľudí. Preto by sme si mali našu Matku Zem chrániť.

Pýtate sa ako?

My, v našej škole, sme už začali. A to hneď v pondelok 30. apríla ráno. Zrealizovali sme známy PEŠIBUS – deti išli do školy pešo v sprievode Mgr. K. Dominiakovej, Mgr. T. Bublíka, Mgr. A. Synákovej  a Ing. G. Kalašovej (SNPMF Varín). Stretávali sa na vopred určených „zastávkach“ a spoločne prišli do školy.

Počas tohtoročného Dňa Zeme sme sa rozhodli venovať pozornosť nielen praktickým aktivitám, ale i vzdelávaniu žiakov 1. stupňa prostredníctvom IKT (Informačno-komunikačných technológií) – a využitím interaktívneho edukačného softvéru: „Neodpadni z odpadov“. Distribúciu, ovládanie a manipuláciu so softvérom sprostredkoval svojim kolegom Mgr. T. Bublík, ktorý prednedávnom absolvoval odborné školenie ohľadom softvéru realizované spoločnosťou Naturpack. Deti riešili mnohé interaktívne cvičenia, hravým moderným spôsobom nadobudli nové zaujímavé informácie. Medzi inými spomenuli veľmi podstatný fakt – dobu rozložiteľnosti rôzneho odpadového materiálu. Hovorili aj o možnosti života s minimálnou produkciou odpadu.

Tak ako každý rok, žiaci našej školy prispeli svojou aktívnou činnosťou ku skrášleniu našej obce. Zbierali odpadky na Kamencoch, v areáli Kempingu (so súhlasom p. Stehlíka), v okolí rieky Varínka, pod Jedľovinou, pri prameni Félix, v okolí Židovského cintorína a v ďalších častiach našej obce, nevynímajúc areál ZŠ. Odpadkové vrecia spolu s rukavicami nám ochotne poskytla Obec Varín, ktorá zabezpečila aj odvoz vyzbieraného odpadu.

Opäť sme si trošku skrášlili okolie našej školy, aj vďaka našim, už tradičným, darcom, ktorí nám darovali rastlinky, bylinky (p. Bolček, p. Kubíková), drevnú štiepku (p. Grenčíková). Pri úprave areálu– výsadba nových rastlín, úprava bylinkovej špirály, osadenie obrubníkov, dovoz drevnej štiepky atď., nám ochotne pomáhali okrem našich usilovných ôsmakov aj Ing. G. Kalašová (SNPMF Varín), p. Solár a naši pedagogickí i prevádzkoví zamestnanci. Počas Dňa Zeme sme začali aj s výrobou paletových lavičiek (ďakujeme darcovi paliet), ktoré veríme, že dokončíme v blízkej dobe. Budú umiestnené v areály školy, označené nápisom: „Nenič ma, slúžim všetkým! “

Verte, že nám nie je jedno, v akom prostredí žijeme, a veríme, že ani vám a našim-vašim deťom. Chceme si ho aspoň trošku skrášliť, preto sme veľmi radi, že sa ešte stále nájdu ochotní ľudia, ktorí sú nám pri našej práci nápomocní. Verte, že SPOLU dokážeme VIAC. Preto Vám všetkým, ktorí ste akýmkoľvek spôsobom prispeli, pomohli, priložili ruku k dielu,...patrí úprimné ĎAKUJEME!

Už teraz máme mnoho ďalších nápadov, ktorými sfunkčníme a skrášlime okolie školy. Veríme, že s pomocou mnohých darcov a priateľov školy sa nám naše nápady podarí aj realizovať.

Daj aj Ty  najavo, že Ti nie je ľahostajná naša planéta Zem!

Ak ešte stále váhaš a nevieš ako začať pomáhať Zemi,  Priatelia Zeme zverejnili 22 tipov na to, aby  bol Deň Zeme každý deň. Uvediem niekoľko z nich:

  1. Uprednostňujme sprchovanie pred kúpaním, ušetríme až 2/3 vody. Na sprchovanie používajme úsporné hlavice, ušetríme až 30% teplej vody. Namontujme si pákové batérie, predídeme tým zbytočnému púšťaniu vody pre nastavenie tej správnej teploty.
  2. Šetrime vodu pri splachovaní - pomocou úsporného splachovania: nastavíme plavák v nádržke na nižšiu hladinu alebo vložíme tehlu či plnú fľašu s vodou do nádržky a pod.
  3. Kupujme len výrobky, ktoré skutočne potrebujeme a ktoré sú trvácne a dajú sa opraviť.
  4. Uprednostňujme lokálne produkty, ktoré nie sú dovážané z veľkých vzdialeností a nemusia byť konzervované, stabilizované, upravované mnohými chemickými látkami. Predídeme tým aj zbytočnému množstvu odpadu z obalov, pretože čím väčšia vzdialenosť, tým viac obalov sa spotrebuje na prevoz. Dávajme prednosť výrobkom s označením ekologického poľnohospodárstva.
  5. Začnime kompostovať biologické odpady, ktoré vznikajú v našej domácnosti a záhrade. V žiadnom prípade ich nespaľujme.
  6. Používajme úsporné žiarovky tam, kde sa svieti dlhodobo. Nová generácia týchto žiaroviek má životnosť až 15 000 hod, čo je 15-násobok životnosti obyčajnej žiarovky. Spotreba úsporných žiaroviek je až o 80% menšia, preto sa ich vysoká cena rýchlo vráti. Pre priestory, kde sa svieti len krátkodobo sú vhodnejšie obyčajné žiarovky.
  7. Pri varení používajme pokrievky (úspora 150 - 300%) ; tlakové hrnce ušetria až 50% energie. Používajme riad s rovnakým priemerom dna ako je priemer platničky , ak je hrniec menší a rozdiel je napr. 3 cm, strata energie je až 30%.

Ďalšie užitočné tipy /spolu 22 tipov/.