Akcie

Európsky deň národných parkov - 24. máj


Kedy vznikol?

Európsky deň národných parkov sa oslavuje od roku 1999 pod záštitou organizácie EUROPARC. V tento deň- 24.mája roku 1909 vo Švédsku vyhlásili prvý európsky národný park. Národné a prírodné parky sú prírodným a kultúrnym dedičstvom, ponúkajú nám na obdiv množstvo špecifických biotopov a ekosystémov, výnimočné prírodné prvky a úkazy. Cieľom tohto dňa je zvýšiť záujem o národné a prírodné parky, podporiť ich ochranu a úsilie na zachovanie prírody v jej rozmanitých formách.

Vieme kde žijeme?

Vyhlásenie NP:

  • v roku 1988 nariadením vlády SSR č. 24 z 18. 1. 1988

Výmera NP:

  • Vlastné územie: 22 630 ha
  • ochranné pásmo: 23 262 ha

Stupeň ochrany:

  • Národné prírodné rezervácie a prírodné rezervácie: 5
  • vlastné územie národného parku: 3
  • ochranné pásmo národného parku: 2

Viac informácii nájdete: http://npmalafatra.sopsr.sk/ (zdroj)

Vedieť, kde žijeme je veľmi podstatné. Najmä v dnešných časoch, kedy zisk a peniaze majú väčšiu hodnotu ako samotná príroda. Príroda zohráva dôležitú úlohu v živote človeka od nepamäti. Pozrime sa trochu do histórie. Napríklad  blesk, ktorý zabezpečil človeku prvý oheň. Človek tak nemusel jesť surové mäso, nemusel trpieť zimou a dokonca mu oheň poskytol v noci aj ochranu... Príroda poskytla človeku suroviny, z ktorých si vyrobil prvé nádoby z hliny, prvé nástroje a zbrane na lov, ktoré sa časom naučil opracovávať, a to aj ohňom. Vypálením hlinených nádob získal prvé keramické nádoby. Takto by sme mohli s opisom neopísateľnej závislosti človeka na prírode pokračovať dodnes. A kam by sme sa dostali? Čo nám príroda dáva dodnes? Nerastné suroviny, ktoré sú vyčerpateľné. Poskytuje nám miesto na oddych, relaxáciu,... Čo robí človek? Čím sa odpláca prírode? Znečisťovaním, nadmernou či nelegálnou ťažbou a mnohým ďalším. Prírodu  postihujú mnohé živly a katastrofy, a to čoraz častejšie, ktoré človek neváha využiť vo svoj prospech. Priznajme si- koľko toho vieme o našom národnom parku? Vieme, aký je jeho najvyšší vrch? Akú má rozlohu? Podobných otázok by sme mohli formulovať veľa. Bolo by veľa aj našich správnych odpovedí?

Ani naša základná škola nezabudla na tento významný deň. Tento rok sme sa rozhodli zapojiť Národné parky Slovenska do našej prírodovednej súťaže ENVIROEXPERT, ktorá sa konala 22. mája v ZŠ Varín. Mgr. Alenka Badurová zo SNPMF, koordinovala stanovište zamerané práve na Národné parky Slovenska. Deti z nášho regiónu poznávali erby národných parkov, ich najvyššie vrchy či ich lokalizáciu na mape Slovenska. Každý účastník súťaže ENVIROEXPERT získal od Správy Národného parku Malá Fatra propagačný a vzdelávací materiál. SPNMF ďakujeme za ochotu a pomoc, už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.

Buďme hrdí na to, kde žijeme,
na náš Národný park - Malá Fatra.
Ďalej ho viac neničme,
nech prekvitá a viac nechátra...

Mgr. Tomáš Bublík