Archív 2017/2018

Exkurzia - Banská Štiavnica

Dňa 25.5.2018 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili geografickej exkurzie do Sv. Antona a Banskej Štiavnice.

Exkurziu sme začali za silného dažďa prehliadkou kaštieľa vo Svätom Antone, ktorý je obklopený anglickým parkom so vzácnymi stromami. Okrem honosných salónov je súčasťou kaštieľa aj poľovnícka expozícia s poľovníckymi zbraňami a trofejami.

Hlavným cieľom našej exkurzie bola však Banská Štiavnica - mesto zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Po krátkej prehliadke centra sme navštívili „Festival kumštu, remesla a zábavy“ na Starom zámku. Žiaci mali možnosť prezrieť si expozíciu historických hodín, výstavu drevených obrazov pod názvom „Kalvária v azyle“, mučiareň; vyskúšať si výrobu fajok, tvorivé dielne, razenie mincí; ochutnať tradičné jedlá a maškrty - párance, štrúdle, koláče, trdelníky... Súčasťou festivalu boli vystúpenia šermiarov, sokoliarov, kúzelníka a nechýbali ani stánky rôznych remeselných výrobkov a ďalšie atrakcie.

Ďalším bodom programu bola návšteva Banského múzea v prírode, ktoré ponúka prehliadku povrchových i podzemných banských priestorov, ako aj náučnej expozície Geopark – geológia Slovenska. Najväčším zážitkom bolo fáranie do štôlne Bartolomej, ktoré sme absolvovali vyzbrojení prilbou, plášťom a lampou.

Poslednou zastávkou na ceste domov bol slovenský geografický stred Európy na Kremnických Baniach, ktorý je označený malým skalným pamätníkom pri kostole Sv. Jána Krstiteľa.

Veríme, že návšteva jedného z najkrajších a historicky najzaujímavejších slovenských miest zanechala v žiakoch nezabudnuteľné dojmy a obohatila ich o nové poznatky.