Akcie

Čítajme si

30.mája 2018 bol v rámci Slovenska oficiálne vyhlásený už desiaty ročník projektu Čítajme si. Jeho cieľom je pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Realizuje sa vo forme  tzv. čitateľského maratónu. Sú doň každoročne zapojené deti z viacerých miest Slovenska. Ani tento rok naša škola nechýbala. Podmienkou započítania žiaka do celkového počtu čítajúcich je prečítanie maximálne jednej strany z vybranej knihy.

Minulý rok sa zapojilo z celého Slovenska  46 040 detí. Tento rok ich bolo 38 8753. Medzi nimi aj žiaci našej školy v počte 370 žiakov.

Každý žiak si odniesol na pamiatku veľmi peknú záložku do knihy, ktorá mu bude pripomínať toto zmysluplné podujatie.

„Kniha je neživý predmet,“ povedal raz Alexander Matuška, „ale akonáhle ju otvoríte, ožíva.“ Z tohto dôvodu sme vdýchli  aspoň  na krátku chvíľu život knižkám, ktoré pre žiakov vybrali  učitelia, príp. žiaci po vzájomnej dohode s učiteľmi. Otvorili sme dvere príbehom, ktoré sú v nich ukryté a započúvali sme sa do čítania žiakov, ktorí nám ich sprostredkovali.

Prvý príbeh bol v tento deň venovaný všetkým, ktorí sa do podujatia v našej škole zapojili. Predniesol ho do školského rozhlasu náš úspešný recitátor Janko Krajčík.

Sme veľmi radi, že vedenie školy i vyučujúci prijali toto podujatie s nadšením. Čítalo sa nielen na hodinách slovenčiny, ale i iných predmetoch, pretože kapacitné možnosti školskej knižnice sú nedostačujúce. No i napriek tomu bola knižnica plná detí a knižky zažívali svoj sviatok.

Touto cestou chceme poďakovať všetkým zúčastneným žiakom. Veľmi milo prekvapili v hlasnom čítaní žiaci 2.A, ale i veľká väčšina žiakov v našej škole. Veľmi nás teší, že sa žiaci v čítaní zdokonaľujú, čoho príkladom sú  žiaci 9.ročníka, a kniha v ich rukách už nie je raritou, ale prirodzenou súčasťou ich života. Oceňujeme, že žiaci mali odvahu pekne plynulo verejne čítať a dúfame, že pre mnohých, ktorí majú s čítaním problémy(je ich ešte stále dosť), budú práve títo žiaci inšpiráciou a motiváciou pracovať na sebe a zdokonaľovať sa v čítaní – hlavne kvôli sebe a svojej budúcnosti.

Ďakujeme a tešíme sa na budúci ročník, priatelia čítania a dobrých kníh!