Hlavná stránka

Výlet na Oravský hrad


1.júna 2018 sa uskutočnil koncoročný výlet žiakov tretieho ročníka.  Deti sa veľmi tešili. Ráno nás privítalo pekné počasie. Počas cesty na hrad sme sa zastavili v Dolnom Kubíne. Navštívili sme Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, v ktorom sme videli Literárnu expozíciu Pavla Országha Hviezdoslava a Čaplovičovu knižnicu. Pani sprievodkyňa nás previedla múzeom a porozprávala nám o živote P. O. Hviezdoslava a V. Čaploviča.

Expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava (2.2. 1849 Vyšný Kubín – 8.11. 1921 Dolný Kubín). Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika. Je to jeho pracovňa, časť salónu, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Pred budovou sa nachádza monumentálne dielo sochára Fraňa Štefunku, bronzová socha P.O. Hviezdoslava v nadživotnej veľkosti.

Zakladateľ Vavrinec Čaplovič (5.8. 1778 Jasenová– 25.12. 1853 Bratislava) začal zbierať knihy už ako 14-ročný mladík počas štúdií v Banskej Bystrici, čo dosvedčujú záznamy z jeho rukopisného katalógu. Svoje zberateľské aktivity spočiatku zameral na územie rodnej Oravy. Od roku 1810 sa stal osobným tajomníkom a archivárom hlavného riaditeľa Oravského panstva grófa Františka Zičiho (Zichyho). Vyvrcholením Čaplovičovej zberateľskej činnosti bol jeho obdivuhodný čin v roku 1839, keď Darovacou listinou z 15. apríla venoval svoju súkromnú zbierku Orave.

Po poďakovaní pani sprievodkyni za krásny výklad o živote dvoch významných ľudí si deti v múzeu zakúpili rôzne suveníry.

Nasledovala jedna z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska, Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Sprevádzala nás pani sprievodkyňa a dozvedeli sme sa od nej zaujímavosti o hrade. Hrad bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava. Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali pravdepodobne budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Skalný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Zaujalo nás prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia je umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Na konci prehliadky hradu nám povedala  pani sprievodkyňa, že sme prešli počas prehliadky 663 schodov. Spoločne sme sa poďakovali. Pred odchodom z Oravského Podzámku si žiaci kúpili suveníry pod hradom. Spokojní a plní zážitkov sme cestovali naspäť domov.

Ďakujeme pani riaditeľke PaedDr. Monike Filovej, ktorá nám umožnila navštíviť kultúrne pamiatky a pánovi Hodoňovi, ktorý nám zabezpečil odvoz  na výlet.