Archív 2017/2018

Výlet na Oravský hrad

1.júna 2018 sa uskutočnil koncoročný výlet žiakov tretieho ročníka.  Deti sa veľmi tešili. Ráno nás privítalo pekné počasie. Počas cesty na hrad sme sa zastavili v Dolnom Kubíne. Navštívili sme Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, v ktorom sme videli Literárnu expozíciu Pavla Országha Hviezdoslava a Čaplovičovu knižnicu. Pani sprievodkyňa nás previedla múzeom a porozprávala nám o živote P. O. Hviezdoslava a V. Čaploviča.

Expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava (2.2. 1849 Vyšný Kubín – 8.11. 1921 Dolný Kubín). Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika. Je to jeho pracovňa, časť salónu, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Pred budovou sa nachádza monumentálne dielo sochára Fraňa Štefunku, bronzová socha P.O. Hviezdoslava v nadživotnej veľkosti.

Zakladateľ Vavrinec Čaplovič (5.8. 1778 Jasenová– 25.12. 1853 Bratislava) začal zbierať knihy už ako 14-ročný mladík počas štúdií v Banskej Bystrici, čo dosvedčujú záznamy z jeho rukopisného katalógu. Svoje zberateľské aktivity spočiatku zameral na územie rodnej Oravy. Od roku 1810 sa stal osobným tajomníkom a archivárom hlavného riaditeľa Oravského panstva grófa Františka Zičiho (Zichyho). Vyvrcholením Čaplovičovej zberateľskej činnosti bol jeho obdivuhodný čin v roku 1839, keď Darovacou listinou z 15. apríla venoval svoju súkromnú zbierku Orave.

Po poďakovaní pani sprievodkyni za krásny výklad o živote dvoch významných ľudí si deti v múzeu zakúpili rôzne suveníry.

Nasledovala jedna z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska, Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Sprevádzala nás pani sprievodkyňa a dozvedeli sme sa od nej zaujímavosti o hrade. Hrad bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava. Podobne ako mnohé iné na Slovensku začali pravdepodobne budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Skalný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex dolného, stredného a horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Zaujalo nás prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami. V najstarších priestoroch horného hradu je inštalovaná archeologická expozícia. Prírodovedná expozícia je umiestnená na dolných poschodiach v strednom hrade a na hornom poschodí stredného hradu sa nachádza etnografická expozícia. Historickú expozíciu tvorí komplex stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich pôvodné zariadenie. Na konci prehliadky hradu nám povedala  pani sprievodkyňa, že sme prešli počas prehliadky 663 schodov. Spoločne sme sa poďakovali. Pred odchodom z Oravského Podzámku si žiaci kúpili suveníry pod hradom. Spokojní a plní zážitkov sme cestovali naspäť domov.

Ďakujeme pani riaditeľke PaedDr. Monike Filovej, ktorá nám umožnila navštíviť kultúrne pamiatky a pánovi Hodoňovi, ktorý nám zabezpečil odvoz  na výlet.